A goji és a gránátalma kiemelkedően erős antioxidáns hatású gyümölcsök, úgynevezett szupergyümölcsök, gátolják a sejtek öregedésének, fiatalítják a bőrt, eltüntetik a ráncokat és a petyhüdtséget, feszessé, üdévé, fiatalossá teszik a bőrt. A kozmetikai ipar legjobb alapanyagai. A spanyol forenqui laboratóriumban elsőként fejlesztettek ki egy új kozmetikai termékcsaládot, melyhez felhasználták a Goji és a Gránátalma rendkívül áldásos hatását a bőrre. Így született meg az ANIEN Goji & Gránátalma kozmetikai termékcsalád.
A búzacsíra gyógyító ereje magas vitamin és ásványi anyag tartalmának köszönhető. A daganatos, és szív-és érrendszeri betegségek megelőzésében, az emésztési folyamatok könnyítésében, a csontvédelemben játszik kitüntetett szerepet. A búzaszem un. embrió része, csíraállománya gazdagon bővelkedik ásványi anyagokban, amelyek szerepet játszanak a búzaszem egészséges fejlődésében, növekedésében, érésében. Melyek ezek a nélkülözhetetlen ásványi anyagok, vitaminok? Elsőként a magas E-vitamin, kálium, foszfortartalom emelendő ki, de a vas, cink, B1-, B2-, B6-vitamin, folsav, biotin, króm, magnézium, kalcium mennyisége sem lebecsülendő. Mindezek a felsorolt nyomelemek, ásványi anyagok nagyon jelentős élettani és biokémiai funkciót töltenek be az emberi szervezetben. Az oldal alján található táblázat szemlélteti, hogy a búzacsíra gazdag E-vitamin, folsav, foszfor, kálium, magnézium, cink és B-vitamin forrás. Méltán nevezhető szív- és csontvédő, rákmegelőző tápláléknak. Testünk nap mint nap előállít olyan káros oxigén molekulát un. szabad gyököt, amelynek egy elektronja elvész. Ennek eredményeként ezek a molekulák képesek a testen végigcikázni és felvenni egy extra elektront, bárhol, ahol a szervezetben rábukkannak. Az elektronvadászat során a véráramban vándorló koleszterin molekulát károsítva az érfal rugalmasságát megváltoztatják. A merev artériafal kialakulása az első lépés a szív-érrendszeri betegségek kialakulásában. Egy 31000 személyen végzett amerikai vizsgálat bebizonyította, hogy a megnövelt búzacsíra fogyasztás csökkenti a szabadgyök-képződést, ezáltal a szív-érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát. Egy másik amerikai vizsgálat arról számol be, hogy azok a magas vérkoleszterin szinttel rendelkező személyek, akiknek napi 20 g búzacsírát adagoltak, három hónap elteltével 7%-ban csökkent a koleszterin szintjük. A kedvező változás a búzacsíra kiemelkedően magas E- vitamin tartalmának köszönhető.
Általában a zsíroknak, olajoknak az emberi egészségre gyakorolt hatását azon szokták lemérni, hogy összetételükben milyen arányú a telítetlen és a többszörösen telítetlen zsírsavak aránya, és amennyiben ez minél nagyobb, a vizsgált olaj annál egészségesebb. Ebből a szempontból a dióolaj kiemelkedő jelentőségű, igen egészséges. A többszörösen telítetlen zsírsavakat Omega-6 és Omega-3 típusúakra szokták osztani, a dió olajsavai az Omega-3 típusba tartoznak. Táplálkozástudománnyal foglalkozók az emberi szervezetbe jutó többszörösen telítetlen zsírsavak legkedvezőbb arányát úgy állapították meg, hogy az Omega-6 és az Omega-3 típusúak aránya 4:1 legyen. A legtöbb növényi olaj többszörösen telítetlen zsírsavai zömében Omega-6 típusúak. Amerikai vizsgálatok szerint (európai vizsgálatokat nem ismerek) az amerikai étkezésben használt növényi olajokban az Omega-6 és az Omega-3 típusú többszörösen telítetlen zsírsavak aránya 14:1 - 20:1. A dióolaj tehát kiválóan alkalmas a fenti arányok megváltoztatására, ha más növényi olajokkal egy időben, vagy váltakozva használjuk. Kiváló egészségforrás, feljavítja más növényi olajok egészségvédő hatását! Egészségi szempontból ez a dióolaj fő értéke.
Ha más növényi olajokkal hasonlítjuk össze a dióolajat, az összehasonlítás egyértelműen a dióolaj javára dől el, ha a növényi olaj ízét, vagy akár egészségességét nézzük. Még a kiemelkedően egészségesnek tartott, ritkasága miatt igen drága marokkói argán-dió olajnál is kb. 10 % ponttal nagyobb arányban tartalmaz a dióolaj telítetlen és többszörösen telítetlen olajsavakat.
A fekete bors egy trópusokon őshonos cserje, mely fürtökben hozza meg csonthéjas termését. A fekete bors néven ismert fűszer a cserje kifejlődött, de még éretlen állapotban szüretelt szemei, melyeket hosszan, napon szárítanak ki. A fekete bors a legcsípősebb borsfajta. Évezredek óta az emberiség egyik kedvelt fűszernövénye. Az örőlt ill. egész szemes bors ill. magjából nyert olaja élénkítően hat a vérkeringésre, ösztönzi a vörösvértestek működését, segít a vérszegénység megszüntetésében. Fokozza az izmok vérellátását. Meghűléses megbetegedések ellen is kiváló. Az emésztőrendszer működésében is nagy segítő, serkenti azt, továbbá normalizálja a renyhe bélmozgást, étvágygerjesztő, szabályozza a bélgáz képződését, csökkenti a belek görcsös állapotát, a gyomorégést és a hányingert. Megszünteti a hasmenést, hatékonyan hat a veseműködésre is. Külsőleg az olaj a bőrre kenve csökkentheti az izmok fájdalmait, az izmok merevségét. (pl. elfeküdt nyak-váll). Csökkenti az ízületi gyulladást. Kiváló rándulásokra, sportsérülésekre, reumára. A fekete bors további érdekessége, hogy elevenebbé, bátrabbá, merészebbé teszi az embert. Segíti a lámpaláz leküzdését, ösztönzi a tetterőt, magabiztosságot ad.
A feketebors olaja csípős hatású a szájban, étkezés közben kell bevenni és víz fogyasztása ajánlott utána! Külső alkalmazása előtt végezzen bőrpróbát, mert némely esetben irritálhatja a bőrt. Arcra ne kenje! Várandós és szoptatós kismamák nem alkalmazhatják! A bors illóolajat, piperidin és piperin alkaloidákat tartalmaz, melyekből jellegzetes illata és csípős íze származik. A terpének közül pinén, szabinén, limonén, kariofillén, és linalool található benne. Összefoglalva:
Klinikai kísérletek bizonyítják, hogy a bors jelenléte az emésztőrendszerben az egyéb tápanyagok fokozottabb felszívódását teszi lehetővé.
A tök kiváló diétás, és gyógyító étel gyomorbetegeknek. Túlsúlyosok, vese-, és hólyagelégtelenségben szenvedők, köszvényesek, reumások, cukor-, és szívbetegek előtt szintén gyógyhatásáról ismert.
Nagy víz, kálium, ballasztanyag-tartalma vizelethajtó és székrekedést megszüntető hatást vált ki. Ideális karcsúsító szer, ha enyhén fűszerezik.
A tökmagban lévő zsír a legértékesebb növényi zsírokhoz tartozik. A zsírsavak kb. 80 %-a telítetlen, sőt ebből 50-60 % többszörösen telítetlen. A nagymértékben jelenlevő életfontosságú, többszörösen telítetlen zsírsavak fontos kiegészítői egy teljes értékű tápláléknak. Rendszeresen kell a szervezetbe juttatni őket, mert a D-vitamin, a hormonok és a sejtfal képződésének nélkülözhetetlen építőkövei. Ezzel jelentősen befolyásolják a szállító folyamatok, enzimreakciók, sejtbeli immunreakciók működését a testben. Kedvező zsír-sav kombinációja miatt a tökmagzsír könnyen emészthető.
A phytosterin tartalom más növényi zsírokkal összehasonlítva mennyiségben és minőségben teljesen eltérő. Ezért prosztatabántalmak kezelésénél különleges gyógyhatást tulajdonítanak neki. A phytosterineknek koleszterinszintet csökkentő hatása szintén figyelemre méltó.
A növényolajok között egyedülálló a magas szkvalén tartalom. A szkvalén a zsírok egy fajtája, mely az A-, D- és E-vitaminhoz hasonló hatással rendelkezik. Japánban és más ázsiai országokban több éve eredményesen alkalmazzák a bőrproblémák kezelésére. A szkvalén képes szintetizálni a sejteken belüli oxigént, miáltal kedvezően hat az anyacsere reakcióira, vagyis egyben a szervezet egészségére is. Antioxidáns hatással rendelkezik, fontos szerepet játszik a hormonműködés szabályozásában, erősíti az immunrendszert, és fokozza a toxinok kiválasztását. Elsősorban a cápamájolajban, az olivaolajban és egyéb növényi olajokban fordul elő.
A citrullin egy olyan aminosav, ami katalizátorként működik a húgyanyagképzésnél a közbülső anyagcsere keretén belül, a prosztatapanaszoknál az első stádiumban ellenhatást fejt ki. Különös jelentőséget kell tulajdonítani a Cucurbitin nevű aminosavnak is.
Az ásványi anyagok közül a kálium és a szelén érdemel említést. A káliumnak erős vízhajtó hatása van. A szelénből a tökmagban különösen sok található (jóval nagyobb mennyiségben, mint amit a növényi élelmiszerek átlagban tartalmaznak), orvosi szempontból is értékes, mindenekelőtt húgyúti megbetegedések kezelésére, megelőzésére jó.
A kiterjedt hatékonyság több beltartalmi anyag jelenlétén alapszik.
Az E-vitamin és a B komplett vitamin egészíti ki az értékes anyagok listáját. 20-30 mg% E -vitaminnal a tökmag, a vizsgálatok során igen hatásosnak tűnt szív, keringési rendellenességek, meddőség, koraszülési hajlam, izomsorvadás, klimaxos panaszok és kötőszöveti elváltozások, mint pl. prosztatahypertrópia esetén.
Az E-vitamin hatást gyakorol a sima és a csíkozott izomzat szerkezeti minőségére is. Magában az olajban az E- vitamin gátolja az oxidációs folyamatokat. Ezzel védi a telítetlen zsírsavakat és megakadályozza az avasodást.
A B-vitaminok a testben jelentős szerepet játszanak az idegek és az anyagcsere folyamataiban.
A tökmagra jellemző végül a nagy karotinoid tartalom, ami a termék színét adja és más növényi zsírokból hiányzik.
A kapor többet tud annál, minthogy csak a savanyúságok fűszere legyen. A kaprot mint természetes gyógyítót már az egyiptomi civilizáció kezdete óta használják - okkal. Az ókori orvosok a jó illatú kaprot, mint emésztés elősegítőt és gázhajtót használták. Tartósító hatásán kívül megküzd a fertőzésekkel is. A hagyományos kínai orvoslás már több mint 1000 éve használja emésztést elősegítőnek. Különösen gyermekeknek ajánlották, mivel gyengébb hatású más ilyen szereknél, pl. a köménynél, ánizsnál vagy édesköménynél. A XVII. századbeli angol herbalista, Nicholas Culpeper azt állította, hogy a kapor erősíti a hasat.. és a szelek pompás űzője". Ajánlotta még csuklás és duzzanatok ellen, valamint az agytevékenység fokozására. A kapor az emésztőrendszer sima izmainak megnyugtatásával segíti az emésztést. Egy másik kísérlet pedig a bélgáz képződésének megelőzésében való szerepét bizonyította.
Alkalmazása belsőleg
Szívkoszorúér-tágító, ajánlható angina pectoris esetén, csökkenti a magas vérnyomást, akár az idegi eredetűt is, és jótékony hatású a szívizom vérellátása szempontjából. Elsőrendű étvágyfokozó, egyben szélhajtó, használatával a puffadásokat gyorsan csökkenteni lehet. Kedvelt fűszer, mely kellemes ízével, illatával serkenti az emésztést. Bélféregűző teák alkotóelemeként is használják. Zöld növényi részeinek vizes kivonata nyugtató hatású. Tejelválasztást segítő teakeverékek összetevője, alkalmas az utazási betegség tüneteinek csökkentésére is. Külsőleg szemgyulladásra is alkalmazzák. Candida gombák megtelepedését is gátolja a belekben. Lassítja a szívritmust, serkentőleg hat a légzésre, tágítja az ereket, e tulajdonságai révén vérnyomás csökkenés következhet be. Aki elejét akarja venni a húgyúti fertőzéseknek, kössön be egy vászonzacskóba kapormagokat és tegye a fürdővizébe.
Amire vigyáznunk kell!
Érzékeny embereknél a kapor esetleg bőrkiütést okoz, de a levelet, a magot s a mag illóolaját nem tekintik toxikusnak. Egészséges felnőttek, nem állapotos és nem szoptató nők számára a szokásosan ajánlott mennyiségben biztonságosnak tekinthető.
A kender az emberiség történetében az élelemtermelés kezdete óta termesztett növény. Számtalan felhasználási módja ismert. Készítettek belőle vitorlát, kötelet, papírt, de élelmiszerként és gyógyszerként is alkalmazták. Kínában, Ausztráliában és Európában a nagy éhínségek idején életmentő táplálékul szolgált a lakosságnak. Gyógyító hatása évezredek óta ismert. Különböző részeiből készült kivonatok a világban mindenütt az emberi betegségek legelterjedtebb gyógyszerei voltak. Ma a kender a tiltott város". A legtöbb embernek a kábítószer jut eszébe róla. Éppen ezért még a növény termesztését is tiltják a világon. Nem veszik tudomásul, hogy ez őseink mindennapi étke volt. A kendermagból magas tápértékű olaj sajtolható ki, amely a növényvilágban a legnagyobb mennyiségben tartalmaz olyan esszenciális zsírsavakat, amelyeket a test nem képes önmaga előállítani, a táplálkozás során kell felvenni. Ezek az esszenciális zsírsavak felelősek immunválaszunkért és megtisztítják érrendszerünket a koleszterintől és a lerakódásoktól.
A kendermag olajban található zsírsavak; Omega-3 19 % ,Omega-6 57 %, Omega-9 12 %,Palmitin 6 %
Az Omega-3, Omega-6 zsírsav javítja a szív egészségét.
A többszörösen telítetlen zsírsavaknak alapvető szerepük van az agy megfelelő működésében, a szaporodásban és az anyagcsere folyamatokban, továbbá segítenek fenntartani a bőr és a haj egészségét. Tanulmányok bizonyítják, hogy az Omega-3 zsírsavban gazdag étkezés elősegíti a megfelelő koleszterinszint fenntartását. Az Omega-9 zsírsav nem esszenciális zsírsav, ami azt jelenti, hogy az emberi test képes korlátozott mennyiségben előállítani. Csökkenti az érfalak lerakódását, a vércukor szintet egyensúlyban tartja és segít helyreállítani az immunrendszert.
A GLA (gamma-linolén sav) egyike az esszenciális zsírsavak két fajtájának. Legalább olyan fontos szerepe van a szervezet számára, mint a vitaminoknak. Hatásos ízületi gyulladás, gyulladással járó rendellenességek, fekélyek gyógyítására. A GLA alkalmazásával sikert értek el már agydaganatos betegek kezelése során is. Az Egyesült Államokban és Európában ekcéma, valamint a menstruációs ciklussal együtt járó mellfájdalom kezelésére alkalmazták. A hatékony méregtelenítés és az eredményes fogyás alapfeltétele, hogy csökkentsük a kalória bevitelt, ugyanakkor enyhítsük az éhségérzetet. A kendermagolaj a gyomor falát vékony réteggel vonja be, így az üres gyomorban termelődő gyomorsav nem irritálja a gyomor nyálkahártyáját, ezáltal az éhségérzet csökken.
A kendermag olaj fogyasztásának előnyei
Kitűnő forrása az esszenciális zsírsavaknak (Omega-3, Omega-6 és GLA). Csökkenti a koleszterin szintet (LDL). Hatásosan csökkenti a vérnyomást és helyreállítja a vérkeringést. Javítja a szervek működését, a test immunrendszerét. Emeli az energia- és az anyagcsere szintet. Enyhíti a menstruációs görcsöket és az ízületi gyulladással járó tüneteket. Sportolás után segít az izmok regenerálásában. Hatásos száraz bőr kezelésére. Mivel a kendermag olaj nagyon ízletes, fogyaszthatja úgy is, hogy a napi étkezések során ételét meglocsolja egy evőkanál olajjal, vagy kedvenc italába keveri. Nagyszerű főtt vagy párolt zöldségekhez, salátákhoz, még a vajat is helyettesítheti vele vagy egyszerűen kortyolgathatja.
A kömény a kapor, az ánizs és az édeskömény rokona. A növény magjait használjuk, amelyek erős illatúak, enyhén csípősek, kesernyések és ánizsosak egyszerre. A kömény népies neve: konyhakömény, keménymag, régikömény, hasznos kömény. A kömény két éves fűszer- és gyógynövény hazánkban is megterem, de olcsósága miatt házi termesztése nem ajánlott. A legelterjedtebb és legkedveltebb fűszerek közé tartozik, már a Biblia is említi nagyszerű tulajdonságait. Európában a 13. században terjedt el.
Amerikában, Latin-Amerikában és Jamaicában is elterjedt és ismert a kömény hatása. Hasmenésre ,emésztési problémákra és a szelekre ajánlják gyógyírként minden népnél. A mai herbalisták szemlemosó folyadékot is készítenek kömény főzetből, tovább elemezve Plinius megfigyelését, mely szerint a kígyó a vedlés után kömény növényéhez dörzsölődik, így a szeme kitisztul, újra éles lesz. Az erősen fűszeres ízű mag (Carvi fructus) hatóanyaga az illóolajában levő karvon. Zsíros olajat és fehérjét is tartalmaz. A fűszerkömény elősegíti a gyomornedv-elválasztást, s ennélfogva enyhítheti a nehéz emésztés okozta fájdalmakat. A szélhajtó teakeverékek fontos alkotórésze. Jótékony hatással van a levegőnyelésre, a felfúvódásra és a bélgörcsökre. Karvon tartalmának köszönhetően a köménynek bélfertőtlenítő, baktérium-és gombaölő hatása van. Teája kitűnő köhögéscsillapító és torokfájás elleni szer. Régen a köményből készült likőrt zsíros ételek előtt aperitifként és másnaposság ellen is ajánlották. Fűszerként káposztás, kelkáposztás ételek, egészben sült pecsenyék, céklasaláta készítésénél használjuk. Az üzletekben kapható köménnyel fűszerezett sajt, kenyér és kolbász is. Fanyar, érdekes íze miatt más fűszerekkel ritkán kombinálják. Bizonyos ételekbe (saláták, körözött) beleszórjuk, másokba (kelkáposzta főzelék, húsok) belefőzzük, a rántott levesnél (köménymagleves) viszont a rántásba tesszük. Levesek, saláták, főzelékek, sültek, káposztás, burgonyás, sajtos, túrós ételek, kolbászfélék, körözöttek, puha sajtok, péksütemények, pogácsák ízesítője; a savanyúságok és a savanyú káposzta elengedhetetlen fűszere. Fűszerkeverékek és -kivonatok alapanyaga. Egészben és őrölt formában is kapható.
Egy tanulmány megállapítja, hogy a növénynek közepes ösztrogén tartalma van - mely a fogamzás gátlótabletták egyik fő alkotó eleme is - mely számos hatással van a szervezetre a fent leírtakon kívül. Azoknak, akiknek az orvos nem javasolja a fogamzásgátló tabletták szedését, ne használjanak gyógyszer mennyiségnyit az édesköményből.
A len valamikor a népek életének egyik fontos ipari növénye volt. Belőle készült a finomabb kelme a ruházkodáshoz, és az ünnepi használatú textíliák.
A lenmag használata a modern táplálkozásban nagyon fontos szerepet kapott. A feldolgozatlan lenmag a feldolgozott élelmiszerek sűrűjében a legmegbízhatóbbak egyikévé vált. Fogyasztásával a szervezet hozzájuthat az egyik legtisztább tápanyagforráshoz, hogy el tudja látni magát a legfinomabb esszenciális zsírral. Szervezetünk sejtjei, amelyek lenolajat tartalmaznak, sokkal ellenállóbbak és kevésbé sebezhetők lesznek, mint a közönséges zsírokkal ellátott test.
A lenmag 35 százalék zsiradékot tartalmaz, aminek 72 százaléka esszenciális, tehát a szervezet számára nélkülözhetetlen. Ebből 58 százalék nélkülözhetetlen zsírsav, amiből a szójababban csak 9 százalék van, a tökmagban 15 százalék, és a dióban 5 százalék. Más táplálékainkban nem fordul elő, vagy csupán jelentéktelen mennyiségben.
A lenmag tartalmazza a legtisztább és legtöbb esszenciális olajat, amire a szervezetnek szüksége lehet. Ezzel a tulajdonságával ez egyik legértékesebb táplálékunkká vált.
Gazdag A-, B-, C-, D- és E vitaminban. Az ásványok közül nagy mennyiségben tartalmaz káliumot, foszfort, magnéziumot, kalciumot, ként, vasat, cinket, nátriumot, klórt, mangánt, szilíciumot, rezet, fluort, alumíniumot, nikkelt, kobaltot, jódot, krómot stb.
A ligetszépe feltehetően Dél-Amerikából került át északra, majd terjedt el a világon. Vasúti töltések, útszélek, folyópartok, kavics- és homokbányák környéke az élőhelyei. Főleg északi vidékek növénye. Fénylő sárga virágai rövid időre nyílnak ki sötétedés után és mielőtt a Nap felkel virágai elpusztulnak. Másnap este új virágok díszítik. Már az indiánok felismerték gyógyító hatását bőrproblémák-, sebek kezelésére, de megfázás, asztma esetén is használták.
A XVII. Században Angliában már úgy emlegették, mint a király mindent gyógyító szere"...
Ősszel, vagy tavasszal virágzás előtt gyűjthető a gyökere, amit megfőznek ételnek, vagy salátának készítenek el. Legismertebb része a magja, amiből olaj nyerhető és gyógyításra, illetve kozmetikumként és ét- és salátaolajként hasznosíthatunk. Az érett mag magas olajtartalmú, amely gazdag értékes esszenciális zsírsavakban, foszfolipidekben és szterolokban. A magból kinyert ligetszépeolaj legértékesebb összetevője a vernolsav és a gamma-linolénsav (GLA), amelyet az olaj 9 %-os mennyiségben tartalmaz. Ez a rendkívül ritka tápanyag nagyon fontos a jó egészség megőrzéséhez, ugyanis hozzásegíti a szervezetet olyan hormonszerű vegyületek, a prosztaglandinok (PG) előállításához, amelyek a test valamennyi szervére befolyással lehetnek. Zsíros olaja elősegíti a prosztaglandinszintézist.
A ligetszépe olaja érrendszeri betegségek megelőzésére, illetve annak meglétekor gyógyszeres kezelésének kiegészítésére ajánlható. Csökkenti a magas vérkoleszterinszintet és a trombózis veszély kockázatát, enyhíti a magas vérnyomást. Reumás jellegű ízületi gyulladásnál is segít. Sclerózis multiplex esetében hatékonyan javítja a gyógyszeres kezelést. Enyhíti a menstruációs panaszokat (puffadás, vízvisszatartás, emlőfájdalom, ingerlékenység, lehangoltság, fáradékonyság). Külsőleg használva kiváló bőrápoló szer. Atópiás ekcéma esetében csökkenti a gyulladást, megszünteti a bőr szárazságát, pikkelyesedését, a bőr kivörösödését. Csökkenti a bőr ráncosságát, elősegíti a bőr egészséges működését. Lassítja az öregedés folyamatát. Elősegíti az új körmök keletkezését. Zsírégető hatású, így a fogyókúrás étrendbe kitűnően illeszthető, csökkenti az éhségérzetet. Majd segíti a szervezet normál testsúlyának kialakítását, fenntartását.
Jó hatással van a hiperaktív gyermekre ill. felnőttre. Enyhíti a skizofrénia tüneteit. Segít a pszichés eredetű étvágytalanság megszüntetésében. A Parkinson-kór kiegészítő kezelésére is használható. Csökkenti a depressziót és az alkohol betegek ivás utáni vágyát.
A régi görögök és rómaiak pedig már ismerték fájdalomcsillapító, nyugtató tulajdonságait, valamint bódító hatását, ezért magvait vízzel keverve itták. Hippokratész, majd később Dioszkoridész is említi. Az indiai ájurvédikus orvoslás szerint magvai afrodiziákumként és tonizálószerként szolgálnak, míg termését, a máktokot köhögéscsillapító, hűsítő-, ingerlő-, delíriumot előidéző szerként említi.
Az ugyancsak indiai orvoslási rendszer szerint pedig a mák termése vérszegénység, hasmenés, láz ellen jó, emellett nyugtató és bódító hatású.
Kevés olyan sokoldalú, ugyanakkor ellentmondásos növény van, mint a mák. Virágja, termése szemre tetszetős, nem véletlenül lett a kiskertek kedvelt dísznövénye. Magja olyan egyszerű örömök forrása, mint a mákos guba vagy a karácsonyi bejgli. Olaja még a csontritkulás ellen is hatásos. Tejnedvéből számos, ma már nélkülözhetetlen gyógyszer készül, méghozzá olyan eljárással, amit egy magyar gyógyszerésznek, Kabay Jánosnak köszönhetünk. Ám pont ez a tejnedv árnyékolja be e szép és hasznos növény jó hírét. Míg kis hazánkban és szomszédjaink körében a mák szóról a tészta és a guba ugrik be először, más országokban az ópium és morfium. Hogy lehet a mák étek és méreg egyszerre? A növény felépítését, életfolyamatait ismerve nem nehéz megérteni.
Titokzatos tejnedv
A tejnedv hatóanyagai közt megtalálható a fájdalomcsillapító morfin, a köhögéscsillapító kodein, a görcsoldó papaverin, és még számos, hasonló hatású társuk. Kémiai összetételének elemzése és gyógyszerekben való használata a modern tudománynak köszönhető, de hatásával már időszámításunk előtt tisztában voltak.
Mérgező kémiai anyagokkal teli világunkban egyre nagyobb terhet ró szervezetünkre a méregtelenítés. Ennek a folyamatnak a központja a máj. Minden étel, ital, szájon át bevett gyógyszer a májon keresztül jut el a véráramba, minden egyes májsejt mérgező molekulák millióit közömbösítik nap mint nap, s ez nem kis próbatételt jelent számukra.
A szilimarin nevű hatóanyagot ebben a fajban fedezték fel. A szilimarin vízben nem oldódik, vizes kivonatokban ezért nem található meg. A szilimarin nevű flavolignán fokozza a májsejtekben a ribonukleinsav-, ill. a fehérjeszintézist. Heveny és idült májgyulladásnál, kötőszövet gyarapodásnál, májzsugorodásnál, zsírmáj, valamint nyombélfekély kezelésére is ajánlják.
A szilimarin, közvetlenül a májsejtekre hat. Védi azok szerkezetét, a sejthártya épségét. Visszaállítja egyes nukleinsavak és fehérjék képződését. Szabadgyök fogó, ez egyaránt vonatkozik a szervezetben képződő oxigén szabad gyökökre, és a külvilágból származó, különböző természetű anyagokra. A máj a szervezet "vegyi laboratóriuma", fontos szerepet játszik az ember egészségének és működésének fenntartásában. E szervünk termeli az epét, amely a zsírok lebontásához szükséges. Méregteleníti azokat a toxikus anyagokat, amelyek kívülről kerülnek be a szervezetbe, vagy különböző anyagok lebontása során keletkeznek. Gondoskodik a nikotin, az alkohol és más különböző szennyeződések mérgező hatásának megakadályozásáról. A májban raktározódnak az A-, D-, E- és K-vitaminok is.
A máriatövist leginkább különféle májproblémákkal küszködő emberek használják, és a kutatások javallata alapján 8-12 hét alatt javulást is könyvelhetnek el. Mindazonáltal a szilimarin azok számára is hasznos lehet, akik akár észrevétlenül is, de terhelésnek teszik ki májukat. Ebbe a csoportba tartoznak azok, akik munkájuk során kémiai anyagokkal vannak körülvéve, pl. a festők, kozmetikusok, valamint kémiai növényvédő szerekkel dolgozó személyek, valamint azok is, akik nagyobb mennyiségben használnak recept nélkül, vagy akár receptre kapható gyógyszereket.
A máriatövis háromféleképpen védi a májat. Egyrészt stabilizálja és erősíti a májsejtmembránokat, ami megelőzi a méreganyagok behatolását a sejtbe. Másrészt hatékony antioxidáns, amely semlegesíti a veszélyes szabad gyököket. (A szabad gyökök nagyon reakcióképes molekulák, melyek képesek kárt okozni más molekulákban, akár még a sejteken belül is.) Antioxidáns hatása többszöröse az E-vitaminénak. Harmadrészt pedig elősegítve a fehérjeszintézist, serkenti a májsejtek termelődését, felgyorsítja a károsodott májszövetek regenerációját, az elhalt sejtek lecserélését.
A máj fontos szerepet játszik az A-vitamin előállításában is, melyet különböző, karotinokban gazdag növények fogyasztásával segíthetünk. A sárgarépa, illetve annak olaja béta-karotinban igen gazdag, így a máj az előállított, megfelelő mennyiségű A-vitaminnak köszönhetően javítja a látást, egyben csökkenti a szem fényérzékenységét.
Tilos a használata angina pectorisban, pajzsmirigytúltengésben, aritmiában szenvedőknek, valamint kismamáknak és szopotató anyukáknak.
A mustár ősidők óta használt fűszer. Hazánkban is termesztett egyéves növény. Gömbölyű, sárga színű magjai enyhén csípős ízűek, szagtalanok. Illó és zsíros olajat, szinalbin glikozidát, fehérjét tartalmaz. Jó a pattanásos, kiütéses bőrre, érelmeszesedés, magas vérnyomás, anyagcsere-zavarok, epe és májbántalmak emésztési panaszok, felfúvódás, de reuma, isiász és bőrkiütések esetén is. A magból naponta 3 x 1 - 1 csapott kávéskanállal, szétrágás nélkül kell lenyelni. Egy - egy kúra 6-8 hétig tartson. A gyógynövény magja fokozza az emésztőnedvek kiválasztását. Külsőleg reumás panaszok enyhítésére borogatást, bedörzsölőt készíthetünk belőle. Gyógyhatása abban áll, hogy a szervezeten emésztetlenül átmenő magok emulziói kioldódnak. Makacs esetekben a napi adag kétszeresére emelhető
Kitűnő vértisztító, emésztést javító. Fokozza az emésztőnedvek kiválasztását. Helyi vérbőséget okoz, ezért külsőleg reumás- és ízületi panaszok enyhítésére használhatjuk, borogatás, vagy bedörzsölés formájában. Meleg lábfürdőbe téve megfázás esetén hatásos. Alkalmas még a fázós, könnyen kihűlő végtagok kezelésére. Bioboltokban könnyen és olcsón beszerezhető.
Gyógyhatása abban áll, hogy a szervezeten emésztetlenül átmenő magok emulziói kioldódnak. Makacs esetekben a napi adag kétszeresére emelhető.
A paprikát nem kell bemutatni senkinek. Azt azonban kevesebben tudják, hogy a nyers paprikában több mint hétszer annyi C vitamin van, mint a citromban. S a legtöbb C-vitamin az őrölt piros paprikában van, 10 dkg paprika 369 mg C-vitamint tartalmaz, míg egy citromban 47 mg C-vitamin van. A paprikának is számos fajtáját ismerik a világban. Gyógyító értéket még csak az erős paprikának tanúsítanak, de ez nem zárja ki a magyar őrölt paprika értékét.
Mint említettem a paprika rendkívül magas C-vitaminban, s az A-vitamin tartalma elérheti a 4200 NE, és van benne némi E-vitamin is, valamint szinte minden B-vitamin képviselteti magát. Egy fél nagy piros paprika elfogyasztásával szervezetünk megkapja a napi A és C vitamin szükségletét. Megfigyelhetjük azt, - ami a zöldségféléknél ritkán fordul elő-, hogy a magnézium tartalom megduplázza a kalciumot. Van azonban olyan paprikafajta is, amelyben tízszer annyi a magnézium, mint a kalcium.
Csökkenti a rákbetegség lehetőségét.
Erős gyulladást gátló, hat a prostaglandinsek munkájára, baktérium ellenes hatású, segít a májnak regenerálódni a sült húsok által okozott károsodástól, ami egyébként rákot okozna, megbénítja a herpesz vírusokat, megakadályozza a fogszuvasodást.
Gyógyhatása:
A nagyobb szenzációt az keltette a civilizált társadalomban, hogy az erős paprikának fájdalom kikapcsoló hatása van. Az erős paprika gyógyhatása, mint látjuk, valójában nem az igazi, csupán az idegek elbénítása, tehát pillanatnyi megkönnyebbülést jelent. Törekedjünk azonban a hosszabb távú megoldásra, a gyógyításra. Annál sokkal értékesebb tulajdonsága azonban, az utóbbi évtizedek felfedezése, a rákmegelőzés.
A paprika magjából nyert olaj külsőleg alkalmazva kiválóan alkalmazható vírusos, illetve bakteriális eredetű bőrfertőzések ellen (pl. övsömör).
A paprika sok jó tulajdonságai közül az egyik, hogy hasonlóan a paradicsomhoz tartalmaz többféle bioflavont is, amelyek a rákos megbetegedések megelőzését szolgálják. Ha nincs elegendő liopene a szervezetben, nagyobb a kockázat a méh, a vízhólyag, hasnyálmirigy és a prosztatarák kifejlődésére.
A paprika ritkítja a vért, valamint serkenti a vérkeringést. Ezáltal megelőzi, illetve gyógyítja a szív és koszorúér betegséget.
A kálium, és egyes B-vitaminok hatására a paprika csökkenti a koleszterint a vérben. Különösen jó tulajdonsága, hogy a rossz koleszterint a LDL-t csökkenti, amivel hozzájárul a szív jobb működéséhez.
Fejfájásra, reuma, vagy arthritis fájdalomra egyesek erős paprika kivonatot használnak, hogy csökkentsék a szenvedést. A paprika ereje hat az idegekre, és kikapcsolódik a fájdalom érzet.
Mindhárom vitamin együtt van ahhoz, hogy erős támaszt nyújtsanak egymásnak a testben az oxigén szabad gyökök ellen. Az A-vitamin a máj működéséhez valamint az immunrendszer munkájához nyújt támogatást.
A paprika mindkét formája, de különösen egy kevés erős paprika serkentőleg hat az emésztésre. Ezt a tulajdonságát felhasználhatja az, akinek a gyomorműködése és a belek mozgása nem kielégítő. Naponta, bármilyen zöldségfélét fogyasztunk. mindenhez tehetünk egy késhegynyi paprikát. Sőt reggelenként ha gyümölcslével akarjuk serkenteni a gyomor működését, ahhoz is adhatunk egy kevés csípős paprikát, vagy ugyanannyi gyömbért.
Az emésztés felgyorsulása a gyorsabb bélmozgást eredményezi, ami hozzásegít, hogy a paprika szélhajtó tevékenységet is végezzen.
A kerti pórsáfrány, más néven olajözön vagy sáfrányos szeklice, trópusi afrikai származású, de nálunk is több helyen termesztett, a fészkesek családjába tartozó növény. Régi fűszer- és festőnövény, de az utóbbi ötven évben már elsősorban olajos magvaiért termesztik. Virága nyíláskor világos narancsszínű, szárítás után pedig vörös, vagy vörösesbarna lesz.
Gyenge illatú, kesernyés ízű. A fészekből kicsipegetett virágszirmok belsejében lévő bibék (Cart hami flos) adják a fűszert. Szárított állapotban vörösesbarna, aromás illatú, kesernyés ízű növényi fűszer. A virágból kinyerhető két festékanyag vízben oldódó. Egyéb népies elnevezései a felsoroltakon kívül: magyar pirosító, magyar sáfrány, parasztsáfrány, szaflór, vadsáfrány, pórsáfrány és szeklice.
Felhasználása:
Húslevesek, mártások, tészták, sütemények, rizsételek, de sajtok, gyógyteák és italok színezésére, ízesítésére használják. Használják még, főleg színezésre, a borászat, gyógyszerészet, és ízjavító hatása miatt a cukrász iparban is. Felhasználásakor a vörös szín eléréséhez jóval többet kell használni, mint a sárgához. Olaja színtelen és íztelen, élelmezési szempontból megegyezik a napraforgóolajjal. Sütésre, margaringyártásra, salátaolajként illetve táplálékkiegészítőként használják.
Gyógyhatása a krocetin nevű anyagának köszönhető, amely csökkenti a koleszterinszintet, a szívinfarktus megelőzésében is szerepe van, de vérnyomáscsökkentő hatása is ismert. A népi gyógyászatban a virágok főzetét erős köhögés, fulladás ellen használták, ma már ilyen esetekben orvoshoz fordulunk.
A sárgabarackmag nagy mennyiségben tartalmaz B-17 vitamint, amelyet még 1949-ben ifj. Ernst Krebs vegyész fedezett fel. A B-17 vitamin (nitrilozid) ugyancsak bőségesen áll rendelkezésünkre a következő növényekben: Köles, lucerna, vízizsázsa, keserűmandula, alma-, cseresznye-,körte-, szilva- és sárgabarackmag. A természetben mégis a zöldfűfélékben találhatjuk meg legmagasabb koncentrációban ( 1 kg száraz fű kb. 17 000 mg B-17 vitamint tartalmaz).
Az elmúlt években a vízoldékony B-17 vitamin a tudományos világ - főként a rákkutatók - érdeklődési körébe került. Számos kutatás, klinikai vizsgálat irányult a B17 vitaminnak a daganatokra, ráksejtekre gyakorolt hatásának bizonyítására.
Az emberi szervezetben kizárólag a ráksejtek tartalmaznak béta-glukozidáz enzimet, és csak ez az enzim képes B-17 vitaminból ciánhidrogént =HCN) előállítani, így kizárólag a ráksejtekre van hatással. Ha a szervezetben nincsenek ráksejtek akkor nincs jelen a béta-glukozidáz enzim sem, így a táplálékkal bevitt B-17 vitaminból nem keletkezik ciánhidrogén =HCN), s ez kizárja a szervezet cianid mérgezésének lehetőségét.
A B-17 vitamint tudományosan elfogadott napi mennyiségéről megoszlanak a vélemények. Az egyik leggazdagabb B-17 forrásnak a sárgabarack magja bizonyult. Megjegyzendő, hogy a magok, illetve a magolaj mellett érdemes ananászt, illetve elegendő A- és E-vitamint fogyasztani.
Több országban az orvosok hippokratészi esküje így kezdődik: "Apollóra, az orvosra esküszöm..." A legenda szerint Apollónak, a görög gyógyászat istenének köszönhetjük a babérfát. Apolló beleszeretett egy csodálatos nimfába, Daphnéba, de a nimfa nem viszonozta érzelmeit. Amikor Daphné könyörgött az isteneknek, hogy szabadítsák meg szerelmes üldözőjétől, azok babérfává változtatták. A reménytelenül szerelmes Apolló a fát szentnek nyilvánította és a kitűnő költőknek és katonáknak babérkoszorút adományozott. A rómaiak a császárok fejét övezték babérral. A nagy költőket még ma is koszorús költőknek hívják. Galenus római orvos sokféle betegség gyógyítására találta hasznosnak a babérlevelet. Az indiánok és a korai telepesek a babért menstruáció előre hozatalára, ízületi gyulladásra, fej- és gyomorfájásra, húgyúti problémák ellen, rovarcsípésre és fullánkos harapásra, valamint sebek gyógyítására használták. A babérnak elsősorban a bogyóját és a levelét hasznosítják. A bogyókat még éretten szüretelik le és belőle nyerik a babérvaj nevű olajat. A levelek sok un. cineolban gazdag illóolajat tartalmaznak. (A cineol az eukaliptuszolaj fő komponense. A kámfor-csoportba tartozó vegyület. Nyákoldó, fájdalomcsillapító, antiszeptikus hatású, ezért a magas cineoltartalmú olajok alkalmasak a fertőző légzőszervi megbetegedések kezelésére). Napjaink háztartásában leginkább fűszereink között tartjuk számon, ahol levesek és párolt készítmények között főzve, természetes hatásai csupán nyomokban érvényesülnek. Gyógyhatásai között a babérolaj nyugtató hatását tartják számon. Forrázatát belsőleg, külsőleg pedig fürdővízbe téve az idegeket elernyesztő és az alvást segítő tulajdonságát tapasztalták.
A nagy csalán talán a legerősebb vértisztító növény, ezért tisztítókúrák, böjtök hatékony és kedvelt gyógynövénye. A leveléből készült tea feloldja az anyagcseréből származó salakanyagokat, eltávolítja a szervezetből a mérgeket, ugyanakkor a vesét is fokozottabb vízkiválasztásra serkenti. Levele vitamin (A-provitamin és K-vitamin) és ásványi anyag forrás, enyhén antibiotikus. Gyökere csökkenti a vérszérum koleszterinszintjét és a prosztatatúltengés okozta panaszokat.
Vizelethajtó, emésztést serkentő és keringésjavító anyagai csökkentik a vér húgysavszintjét, ezért a csalántea hatékonyan alkalmazható köszvény, ízületi gyulladások, illetve mindennemű reumatikus megbetegedés kezelésére.
Tisztítja a teljes emésztőcsatornát és a vizeletkiválasztó rendszert, s fokozza a szervezet védekező erejét. A vese- és hólyagkő-képződésre hajlamosaknak érdemes rendszeresen csalánteát fogyasztaniuk, mert segítségével még idejében kiválasztódik a homok. Tisztító hatásának gyomor- és bélhurut esetén is hasznát vehetjük. Teája élénkítő hatású, sok vitamint és ásványi anyagot (vasat) tartalmaz. Vértisztító hatásának köszönhetően enyhítheti az allergiás tüneteket, így az ekcémát, szénanáthát, asztmát és a csalánkiütést. Eltünteti a tinédzserek pattanásait, és egyes bőrbetegségek esetén is hatásos (övsömör).
Sok A-provitamint és K-vitamint tartalmaznak, de ezek az anyagok vízzel nem vonhatók ki. Az iparban a levélzöld (klorofill) előállításának egyik nyersanyaga. A klorofill és származékai szagtalanító, fertőtlenítő, hámosító készítmények alkotórészei a gyógyszeriparban és a kozmetikai iparban egyaránt.
A feketekömény egynyári növényként nő az egyiptomi sivatag nagy oázisaiban. Perzsiában Shuneezként, az ókori Egyiptomban fekete köményként, az arab világban pedig fekete/áldott magként ismerték. A növény a mákhoz hasonló kapszulákat képez, melyekben kis, fekete magszemcsék vannak, ezek aromás illata pedig az ánizsra emlékeztet.
A modern tudomány időközben alaposan megvizsgálta a feketekömény-olajat, és sok olyan anyagot talált benne, melyek pozitívan hatnak az emberi anyagcserére. Különösen értékes a feketekömény-olaj a benne található telítetlen zsírsavak miatt, amelyek szelíden, mellékhatások nélkül képesek csillapítani a bőrben, a belekben, az ízületekben és az idegekben zajló gyulladásos folyamatokat. Mindenekelőtt a magas linolsav tartalma teszi különösen jelentőssé a feketekömény-olajat a mindennapi táplálkozásban.
A telítetlen zsírsavakból a testben prostaglandin képződik. Ezek a szövethormonok sokféle feladatot ellátnak az emberben és az emberi immunrendszerben. Szabályozzák a vérkeringést és tágítják a véredényeket. Ezért a mai tudomány szempontjából is megmagyarázhatóak az évszázadokkal korábban leírt tapasztalatok a feketekömény-olajról.
A kamilla százszorszéphez hasonló virágai az ó-egyiptomiakat a napra emlékeztették. Lázcsillapításra és a malárialáz kezelésére használták. Dioszkoridész, görög orvos és Plinius, római természettudós a kamillát fejfájás, vese-, máj- és hólyagpanaszok gyógyítására ajánlotta, ahogyan az indiai ajurvédikusok is. A germánok is jól ismerték a kamilla gyógyító hatásait. Nicolas Culpeper XVII. századi herbalista emésztőszervi zavarok, menstruációs görcsök orvoslására, továbbá a menstruáció előbbre hozatalára javallotta. Az angol és német bevándorlók a római/angol, illetve a német/magyar kamillát bevitték Észak-Amerikába. Napjainkban inkább a német/magyar változatát termesztik.
A XIX. században elterjedt a kamillás dunsztkötés sebek kezelésére és az üszkösödés megelőzésére. Főzetet írtak fel emésztőrendszeri zavarokban szenvedőknek, a maláriás és a tífuszos betegeknek, valamint menstruációs görcsökkel küszködőknek is. Használták még a menstruáció serkentésére és minden, szüléssel kapcsolatos nehézség orvoslására: a korai magzatrúgás, a mell és a mellbimbó fájdalmai ellen, a tejtermelés csökkentésére, illetve a csecsemőkori kólika enyhítésére.
Bár a tudomány több mint 2000-féle gyógynövényt ismer és alkalmaz, a körömvirág egyike a legelterjedtebbeknek.
A körömvirág felhasználása igen sokrétű. Készülhet belőle forrázat, tinktúra, kenőcs, de homeopátiás szerek készítésénél is gyakran élnek kiváló tulajdonságaival. Virágának és levelének sebgyógyító, fertőtlenítő hatását már a hellén harcosok is ismerték.
A körömvirág remek gyulladásgátló és gombaölő, ezért jól alkalmazható öblítőszerként a torokfertőzés illetve szájpenész kezelésére. Sebgyógyító, vérzéscsillapító hatásánál fogva jól orvosolhatók vele egyes felületi sebek, pl. lábszárfekélyek, horzsolások.
Hatékony lehet a szem és bőrfertőzések esetében is, de tinktúra formájában még a pattanásos arcbőr ápolására is alkalmas. A belőle készült kenőcs a kisebb égési sérülések (pl. leégés), ekcémák és aranyér kezelésénél jöhet jól.
Ez a külső kezelések esetén rendkívül sokrétűen alkalmazható növény azonban belsőleg is használatos, elsősorban a nyirokcsomók gyulladása, szájüregi fekély vagy a gyomor nyálkahártyájának károsodása esetén. A gyomor és a bél fekélyes betegségeinek ellenszere, az emésztőrendszer görcseit és gyulladásait oldja, valamint azok hurutos megbetegedéseinél is hatásos. Húgyúti bántalmaknál alkalmazott teakeverékek alkotója. Csökkenti a magas vérnyomást, megnyugtatja a szapora szívverést.
Fájdalomcsillapító, alkoholos kivonatként a bekeményedett izmok lazítója. Olajával kenőcsök készülnek: arckrémek, bőrápolók alapjául szolgál. Krémekben a visszértágulatok, visszérgyulladás hatásos ellenszere.
Gyógynövényfürdők alkotórésze.
A sárgarépa egyik kiemelt zöldségnövényünk, amelyet már a görögök és a rómaiak is termesztettek.
Táplálkozási szempontból a sárgarépa a gyökérfélék között - jelentős vitaminforrásának köszönhetően - igen előkelő szerepet vívott ki magának. A sárgarépának a megvastagodott, tápanyagokban gazdag gyökerét fogyasztjuk. A növény fontos biológiai hatóanyaga a bétakarotin, amelynek egyébként a színét is köszönheti. A szervezet a bétakarotint szükség szerint A-vitaminná alakítja át. Az A-vitamin nélkülözhetetlen továbbá a jó látás és a nyálkahártyák egészsége szempontjából. Az A-vitamin hiányában kialakulhat a farkasvakság. A gyökér tartalmaz még flavonoidokat és illóolajat is. Alacsony energiaértéke miatt -218 kJ (52 kcal)-szívesen alkalmazzák különféle diétáknál, de fogyasztása ajánlott szív- és keringési betegségekben szenvedőknek is. Azért is érdemes tudatosan beiktatnunk táplálkozásunkba, mert karotinjai erősítik az immunrendszert, és egyes vizsgálatok szerint a daganatos betegségek megelőzésében is fontos szerepük lehet. A sárgarépa hatóanyagainak köszönhetően részt vesz a szabad gyökök károsító hatásának megakadályozásában is. A népi orvoslás vizelethajtóként is alkalmazza.
A sárgarépát szinte minden formában fogyaszthatjuk, nyersen, főzve, párolva, sütve, stb. E kiváló zöldségünk nélkülözhetetlen kelléke a magyar konyhának. Ma már szerencsére egyre tudatosabban fogyasztjuk. Íze a legtöbb konyhai nyersanyaghoz jól illeszkedik, és nagy előny, hogy egész évben beszerezhető. A sárgarépát főzve fogyasztva több bétakarotinhoz juthatunk, mint nyersen, mivel a vastag sejtfalak miatt a szervezet a nyers sárgarépa bétakarotin tartalmának csak negyedét képes hasznosítani. A hőkezelés során azonban károsodnak a sejtfalak, így a szervezet számára a karotin hozzáférhetőbbé válik. A sárgarépapüré a kisbabák pépes étrendjének fontos részét képezik, mivel jól hat az emésztésre, és megakadályozza a puffadást és a székrekedést.
Legjellemzőbb hatóanyagaik a flavonoidok, a szaponinok és az illóolaj. Mellettük nyálkaanyagok, fahéjsavszármazékok és cserzőanyagok is találhatók.
A drogok, kivonataik és egyes izolált hatóanyagaik vizelethajtó, gyulladáscsökkentő, görcsoldó, fájdalomcsillapító és immunstimuláns hatásokkal rendelkeznek.
A magyar népi orvoslásban viszonylag kevés adat utal az aranyvessző vagy istápfűfajok használatára, az olasz népi gyógyítók ugyanakkor széles körben alkalmazzák a közönséges aranyvesszőből készült főzetet. Az észak-amerikai fajokra vonatkozó népi gyógyászati adatok szerint a kanadai aranyvessző egyike a leggyakrabban használt aranyvessző/istápfű fajoknak. Brit Kolumbia egyes vidékein rendszeresen fogyasztják a kanadai aranyvesszőből készült gyógyteát az influenza megelőzésére, és a lázas gyermekekkel is ezt itatják. A gyógyteát emellett hasmenések megállítására és sebek kezelésére is használják. A modern fitoterápiában az aranyvessző/istápfűfajok legfontosabb alkalmazási területe a különböző húgyúti megbetegedések. Megfelelő orvosi vizsgálat után, a vesekő méretének ismeretében, orvosi felügyelet mellett jól alkalmazható a "vízlökés-terápiában", amikor is rövid idő alatt nagy mennyiségű (1,5-2 l) gyógytea (csak aranyvesszőfűből vagy más gyógynövényekkel együtt készített) elfogyasztásakor a kisebb (körülbelül lencseméretű) kövek kiürülésével számolhatunk. Rendszeres fogyasztásakor a vesehomok és -kő (újra) képződésére hajlamos egyéneknél csökken a kőképződés veszélye. Ugyancsak nagy jelentősége van a bakteriális húgyúti fertőzések utókezelésében, illetve kiegészítő terápiájában, így például húgyhólyaggyulladásban, vesemedence-gyulladásban, de javasolják például fekete ribizli leveleivel együtt magas vérnyomásos betegek kezelésének kiegészítésére is. Szintén gyakori alkotórésze a salaktalanító és a testsúlycsökkentő teáknak, melyek közül az előbbinek a reumás megbetegedések kezelésében, illetve a szervezet "átmosásában" lehet szerepe.
Az aranyvesszőfűdrogok Magyarországon a kiskereskedelemben szabadon forgalmazhatók. Az aranyvesszőfüvet legalább öt, Európai Unióhoz tartozó országban használják készítmények előállítására, terápiás alkalmazhatóságát pedig az európai szakhatóságok által elfogadott monográfiák (E-, ESCOP) támasztják alá.
A kasvirág vagy kúpvirág néven ismert Echinacea nemzetségnek 9 faja az Egyesült Államok középső és keleti területein honos. A modern fitoterápiában a bíbor kasvirágnak van a legnagyobb jelentősége. Mellette azonban egyre gyakrabban használják különböző készítmények fő hatóanyagaként a halvány kasvirág (Echinacea pallida) és a keskenylevelű kasvirág (Echinacea angustifolia) virágos hajtásait és gyökereit.
A kasvirágfajok története gyógyászati szempontból igen érdekes, hiszen hazájukban majd két évszázadig nem kapták meg azt a megbecsülést, amit megérdemeltek volna. A használatukra utaló első bizonyítékokat az 1600-as évekből származó Dakota állambeli sziú indián települések feltárásakor előkerült leletek adják. Az utóbbi 100-150 évben végzett terepmunkák során kiderült, hogy a különböző indián közösségek (sájen, krí, dakota, delaver, oglala, omaha, vinebégo stb.) a kasvirágokat igen jól ismerték és sokféle céllal alkalmazták. Kígyómarás és mérges rovarok csípését szinte mindenütt gyógyították velük. A csejen indiánok ínygyulladásokat és szájfertőzéseket, a krí indiánok meghűléseket, fogfájást és kólikát, a dakoták bélbetegségeket, mandulagyulladást, veszettséget és vérmérgezést kezeltek a kasvirágfajokkal. Az oglalák a meghűlések okozta gyulladások csökkentésére, az omahák a vérmérgezéssel járó betegségek kezelésére, a vinebégók pedig érzéstelenítőként és égések csillapítására alkalmazták e növényeket.
Növeli az emberi szervezet nem fajlagos (aspecifikus) védettségét azáltal, hogy fokozza a falósejtek működését. A friss növényből nyert présnedvet adják a grippe első tüneteinek jelentkezésekor vagy megelőzés céljából, járványok idején, továbbá az ismételten visszatérő vagy elhúzódó, a szervezet ellenálló képességének csökkenésére visszavezethető légúti, orr-fül-gégészeti fertőzések, hűléses állapotok esetében.
A kasvirágot fertőzések megelőzésére, a már kialakult kórfolyamatok kezelésére, esetenként kemoterápiával kombinálva alkalmazzák. A kasvirág drogok a klinikai kísérletek szerint hatásos szereknek bizonyultak az influenza elleni védekezésben, illetve a fertőzés időtartamának és a tünetek súlyosságának csökkentésében, meghűlések esetén, allergiás panaszok és tünetek enyhítésében, hörghurut, középfülgyulladás, mandulagyulladás, nőgyógyászati és húgyivarszervi fertőzések, valamint bőrgyógyászati kórfolyamatok és reumás eredetű betegségek kezelésében. Az influenza megelőzésében és a fertőzések tüneteinek, valamint az azok következtében kialakult kórfolyamatok kezelésében ma egyetlen más növénynek nincs olyan jelentősége, mint a kasvirág fajoknak.
Helyi használatra szánt készítményeit a nehezen gyógyuló sebek, pl. lábszárfekély (ulcus cruris), tovább különböző, főleg gyulladásos jellegű bőrgyógyászati folyamatok kezelésére alkalmazzák.
A klinikai vizsgálatok azt mutatták, hogy a kasvirág alkoholos-vizes kivonata ötször erősebb a növény teájánál!
A legenda szerint a trójai háborúban Achilles katonatársa sebének vérzését a cickafarkfű páfrányszerű leveleivel állította el. A tudomány azóta igazolta, hogy a mitológiai hősnek igaza volt. A növény olyan anyagokat tartalmaz, amelyek elállíthatják a vérzést, de fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő tulajdonságuk szintén hasznos a sebek kezelésénél. Emésztést elősegítő és enyhe nyugtató hatása, valamint menstruációknál való használata szintén említést érdemel. A cickafarkfű számos olyan vegyületet tartalmaz, amelyeknek szerepe van a sebkezelésben. Közülük kettő - az achilletin és az achillein - segíti a véralvadást. Másoknak - az azulénnek, a kámfornak, a kamazulénnek, az eugenolnak - gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító hatásuk van, míg a tanninok, a terpineol és a cineol antiszeptikusak. Sötétkék színű illóolajat, azulént tartalmaz ( számos gyógynövény sötétkék színű, nyugtató, gyulladáscsökkentő anyaga), melyet kenőcsökhöz keverve égési sebek és különböző bőrgyógyászati folyamatok kezelésére alkalmas készítményeket nyerünk, melyeket például visszeres lábszárfekély terápiában is használnak. Nagyobb hígításban testápolószerek gyakori hatóanyaga. Étvágyjavító. Szélgörcsoldó, javítja a kiürülési reflexet. Vérzéscsillapító hatású az emésztőrendszerben, de a menstruációs görcsök, vérzések esetében is. Az epehólyag és a máj működését elősegíti, a húgyúti, légzőszervi bántalmakat gyógyítja. A nőgyógyászati zavarok elleni teák nélkülözhetetlen szere, de a férfiak prosztataduzzanataira is gyógyító hatású. Vizelethajtó, tisztító tulajdonságú, a vérnyomáscsökkentésben, és a szervezet méregtelenítésében is hatásos.
Külső használata
Fájdalomcsillapító, alkoholos kivonatként a bekeményedett izmok lazítója. Olajával kenőcsök készülnek: a gyulladt szem hatásos gyógyítója; arckrémek, bőrápolók alapjául szolgál ( az azulénes kenőcsök gyorsítják a gyulladás lefolyását). Krémekben a visszértágulatok hatásos szere. Főzete a fogíny és a szem öblögető-és borogatószere.
Nagyobb dózisban a cickafarkfű a vizeletet sötétbarnává színezheti. Ettől nem kell megijedni. Egészséges felnőttek, nem terhes és nem szoptató nők számára a cickafarkfű a szokásosan ajánlott mennyiségben biztonságosnak tekinthető.
A friss gyökér fontos hatóanyagai a mustárolaj-glikozidok és a C-, B1-, B2- vitamin, valamint tartalmaz vasat, kalciumot, magnéziumot, foszfort és niacint. A fekete retek csípős íze azonnal elárulja, hogy e gumó igen gazdag mustárolajban, és illóolajokban, és bőven tartalmaz antioxidáns hatású vegyületeket is (aszkorbinsav, tokoferolok, karotenoidok és polifenolos komponensek). A retket nemcsak csípősségéért szeretik, nedve is régóta ismert gyógyszer. Minél több mustárolaj található benne, annál jobb az íze és egyben gyógyereje is. A feketeretek gyógyító hatását ősidők óta ismerik. Már az ókori egyiptomiak is nagy becsben tartották. Egyes források szerint a piramist építő rabszolgákat retekkel etették, hogy erőre kapjanak tőle. A népi gyógyászatban a sózott retek nedvét szeplő elleni szerként használták, de meggyőződéssel fogyasztották cukorbetegség és potenciazavarok esetén.
A retek felhasználásakor külső bőrét ne hámozzuk le, mert sok hatóanyag van benne. A feketeretek vitamin tartalma többnyire háromszorosa a fehér fajtáknak. Magas ásványianyag-tartalmának köszönhetően lúgossága folytán segít az egészségtelen anyagcseretermékek eltávolításában. Különösen magas kálium tartalma miatt vízhajtó hatású, segít a felgyülemlett víz eltávolításában. Erősíti, tonizálja a beleket, serkenti a bélmozgást és egyben a székelést is. Az epére és a májra gyakorolt kedvező hatása valószínűleg közvetett, ugyanis a béltonizálásból vezethető le, mások szerint ugyanakkor közvetlenül is erősíti az epe utak sima izomzatát. Májzsírosodás ellen legjobb gyógyszer a feketeretek, és abból is a reteklé-kúra. Minden epeműködési rendellenességet gyógyíthatunk vele, még az epegyulladást is. Az epe ugyanis az elfogyasztott zsiradékkal kerül kapcsolatba. A felhalmozódott mennyiség idővel irritálja az epét, ekkor kezdünk valamit érezni az oldalunkon, a máj mellett. Ezenkívül a retek leve sokféle gyógyító hatással rendelkezik, többek között stabilizálja a vérnyomást, megelőzi és gyógyítja a bőrbetegségeket, az ízületi gyulladást. A retek frissen préselt nedve baktérium- és gombaölő, nyálkahártya-tisztító, emésztőmirigyeket serkentő, epetermelést fokozó, epepangást gátló és hashajtó hatással bír. Feloldja a légutakban lerakódott nyálkát, és segíti annak kiürülését.
Magyarországon pár évvel ezelőtt felmérték a magyar lakosság körében előforduló epe- és vesekövek típusait. Az alábbi táblázat a leggyakrabban előforduló köveket, előfordulási százalékukat és a kövek szilárdságát tartalmazza.
Kő típusok
Előfordulás %
Szilárdsága
Oxalat kő
55 %
Nagyon kemény
Foszfát kő
25 %
Relatíve lágy
Húgysav kő
17 %
Cystin kő*
3 %
Lágy
*A cystin kő fehérje és aminosav származékokból tevődik össze.
Amint a táblázatból látható, a Magyarországon előforduló kőtípusok több mint fele az un. kalcium-oxalát kövek, amelyek ráadásul a legkeményebb kőtípusok közé tartoznak, amelyek oldása gyógynövényes terápiával nehezen megoldható. Ez elsősorban a kövek számától, nagyságától és elhelyezkedésétől függ. Kisebb egyedi kövek oldása a feketeretek rendszeres használatával oldható. Erre két lehetőség kínálkozik, a feketeretek frissen facsart levének fogyasztásával amihez ajánlatos mézet keverni (megakadályozza a puffadást). A népgyógyászatban is ezt úgy alkalmazták, hogy este kivájták a feketeretek egy darabját amelybe mézet csepegtettek. Reggelre a retek levet eresztett és ezt kanalazták a mézzel együtt. A második lehetőség a feketeretek alkoholos vizes kivonatának alkalmazása. Esténként 12 csepp ajánlott 1 dl tiszta vízben oldva, kúraszerűen. Egy kúra 3 hét, majd 1 hét szünet után további 3 hét szedése javasolt, valójában így 1 kúra 7 hét, beleértve a szünetet is. Ugyanez javasolható az epe- és vesekövek kialakulásának megakadályozására, illetve az epe- utak és a vesék tisztántartására. A táblázatban látható többi három kőtípus viszonylag könnyebben oldható, de ehhez legalább 3 hónapos alkalmazás szükségeltetik.
Fűszeres illatú, kesernyésen csípős ízű, értékes konyhanövény. Már az egyiptomiak, a görögök és a rómaiak is termesztették. Európában a XVI. században terjedt el, hazánkban is akkoriban vált ismertté és kedveltté. Frissen és megszárítva is használható. A tárkonyból készül a legfinomabb növényi ecet. Már az egyiptomiak termesztették, tőlük vették át a görögök és a rómaiak. Ázsiában, Távol-Keleten (egyesek szerint Észak-Amerika nyugati részén) honos évelő növény. Európában, így hazánkban is csak a XVI. századtól közkedvelt fűszer, a kolostorkertek igen nagyra becsült növénye volt. A tárkonynak két változatát - a francia és az orosz tárkonyt termesztik. A tárkonyról kevesen tudják, hogy bár világszerte francia fűszernek tartják, valójában Közép-Ázsiából származik, arab közvetítéssel jutott el az ókori görögökhöz, majd elterjedt egész Európában, és az erdélyi magyar konyha legfontosabb és legsokoldalúbb ízesítője lett. Sokféle gyógyhatást tulajdonítottak neki, még kígyómarás ellen is hatékonynak tartották ezt csodálatosan illatos füvet, de étvágyfokozó, emésztést könnyítő hatása kétségtelen. Ezt az is bizonyítja, hogy gyógyteaként használják. Stimulálja a hasnyálmirigy működését, ezáltal az inzulint termelő béta-sejteket, így csökkenthető a vér cukorszintje. A tárkonyecet pedig a hozzáértők szerint az ecetek királya.
A tárkony jótékony hatásai:
Közismert konyhakerti növény. Szinte minden kertes családi háznál megtalálható. Néhány ismertebb fatája: bokorbab, karós-bab, törökbab, lóbab stb. A bab (a lóbab kivételével mely kelet Ázsiai eredetű) amerikai származásából adódóan melegigényűek, ezért meglehetősen fagyérzékenyek. A növény hatóanyagai a trigonelin, króm, arginin, kovasavszármazékok, kolin, aszparagin, izovaleriansav, cellulóz, kálium, foszfor, C vitamin, kéksav, aminosavak. Cukorbetegség esetén vércukorszint csökkentő és fogyasztó, a cukorbetegség tüneteinek csökkentése, vesebetegségek, vesekőképződés megelőzése, vizelethajtás, hólyagbántalmak, enyhe ízületi panaszok, gyenge szívműködés, magas vérnyomás, kiszáradás esetén vízhiány pótlására alkalmazható. Mosóvízbe téve a gyapjúruhák felfrissítésére is használják. Tea készítése: Forraljon fel 5 dl vizet, és tegyen bele 2 evőkanál babhéjat. Fedje le és lassú tűzön főzze 2 percig. Utána vegye le a tűzről és hagyja állni 20 percig, majd szűrje le és egész napra beosztva fogyasszon belőle minden étkezés előtt és után fél órával. A betegség súlyosságától függően az adag növelhető 8 dl vagy 1 liter vízbe 3-4 púpozott evőkanál babhéjjal. A tea édesítés nélkül fogyasztandó. Az elkészített tea eltarthatósági ideje maximum 12 óra. Egy kúra ideje maximum 2 hónap. Folytatni csak 10 nap szünet után lehet. Cukorbetegség esetén folyamatosan fogyasztható, ha minden héten 1 nap szünetet közbeiktat. Cukorbetegek a tea fogyasztása alatt a vércukorszintjüket rendszeresen ellenőrizzék! A babot akkor kell leszedni, amikor már a hüvelyrész majdnem teljesen száraz (csörgős) állapotban van. Terítsük ki és 2 nap száradás után kicsépelhetjük. Ezek után a visszamaradt hüvelyrészt összegyűjtjük és ezt használjuk cukorbetegség esetén vércukorszint csökkentő teaként . Gyógynövényként csak a fehér héjú babfajták használhatók!
A gyermekláncfüvet gyom léte miatt sokan megvetik. Néha elég nehéz meglátni, valójában mi is ez: tápértékekben gazdag növény, amelynek gyógyító képességeiről szóló hírneve több mint ezer évre nyúlik vissza. A gyermekláncfű segíthet menstruáció előtti tünetek, magas vérnyomás és pangásos szívelégtelenség kezelésében. Segíthet még megelőzni az epekövet és egyéb betegségeket. A kínai orvosok már az ókori idők óta alkalmazták a gyermekláncfüvet megfázás, hörghurut, tüdőgyulladás, májgyulladás, furunkulus, fekélyek, elhízás, fogfájás, viszketés és belső sérülések kezelésére. Az apróra vágott növényt dunsztkötésben mellrák gyógyítására alkalmazták. A hagyományos indiai ajurvédikus orvosok is hasonlóképpen használták. A X. századi arab orvosok ismerték fel elsőként vizeletkiválasztást fokozó hatását.
Levele, gyökere az ókor óta keresett drog. Tejnedvét a görögök szembetegségek, szeplők gyógyítására, májfoltok kezelésére használták. A középkori Európában az emberek hittek a Külső Jelek Doktrínájá"-ban - miszerint a növények külső megjelenése elárulja azok gyógyító értékeit. A tan szerint minden sárga növény a sárga epével hozható kapcsolatba, s így epegyógyszernek tekintették.
Az orvosok gyakran írnak fel vizelethajtókat a magas vérnyomás kezelésére. A gyermekláncfű esetleg segíthet. A magas vérnyomás komoly betegség, amely szakszerű kezelést igényel. Egy tanulmány szerint a gyermekláncfű gátolja a hüvelyi fertőzést okozó gomba (Candida albicans) kifejlődését.
Két német tanulmány is igazolta, hogy a gyermekláncfű megkönnyíti a zsiradékok emésztését elősegítő epekiválasztást.
A gyermekláncfű csökkentheti a vércukorszintet is. Erre alapozva segíthet a cukorbetegség kezelésében. A cukorbetegség komoly probléma, ezért kezelése feltétlenül szakembert igényel. A gyökere cukorbetegek számára inulin tartalma miatt cukorpótló.
Magas keserűanyag-tartalma miatt étvágygerjesztőként, emésztést serkentőként kiváló. Az epetermelést serkenti, hígítja az epét, egyben a máj munkáját könnyíti. Népgyógyászati felhasználása szerint vértisztító, gyomorjavító" hatású, de reumatikus és ízületi gyulladások esetén is javasolt a használat. Szárított levelei vesekőoldó teakeverék alkotói.
Alkalmazása külsőleg
Virágzatának kivonatai hidratálnak, eredményesen halványítják a szeplőket, selymesítik a bőrt.
Izom- és reumatikus fájdalmak esetén (gyógykrém formájában) oldja a becsomósodott izmokat, stresszes pontokat. Visszérkrémek egyik alkotóeleme.
Érzékeny személyeknél bőrkiütést okozhat.
Napjaink herbalistái egyetértenek David Hoffman művével, amely a macskagyörkérfüvet az egyik leghasznosabb nyugtató növénynek" nevezi. A kortárs herbalisták idegesség, szorongás, álmatlanság, fejfájás és bélgörcsök ellen egyaránt javallják.
A macskagyökérfű valamennyi része egy nyugtató hatású vegyületcsoportot tartalmaz - a valepotriátokat.
E vízben nem oldódó vegyületek koncentrációja a gyökérben a legmagasabb.
Egy kísérlet alapján azt állapították meg, hogy a gyógynövényt fogyasztók alvásukban jelentős javulást észleltek, s a szokásos reggeli kábultság is elmaradt. A macskagyökérfű használatának elhagyása nem jár elvonási tünetekkel. Egyes állatkísérletek azt mutatták, hogy a macskagyökérfű csökkenti a vérnyomást.
A macskagyökér főzet vagy alkoholos kivonat a vérszegény és ideges embereknél, - kiknek betegségük a szívműködés zavaraiban nyilvánul meg, - alacsonyabb pulzust és vérnyomás csökkenést idéz elő, amellett, hogy az idegek is teljesen megnyugodnak.
A macskagyökérfű nagy mennyiségben fejfájást, szédülést, látási zavarokat, nyugtalanságot, émelygést és reggeli kábultságot okozhat.
Általában ajánlott dózisokban - az áldott állapotban, illetve szoptató nők kivételével - valamennyi felnőtt számára, akik egyéb nyugtatót vagy idegcsillapítót nem szednek, biztonságosnak tekinthető.
A kerti kakukkfű az egyik legősibb gyógynövény. Valószínűleg a balzsamozó növényt jelentő ó-egyiptomi szóból ered. Erős illata és kitűnő fertőtlenítő hatása miatt az egyiptomiak ugyanis balzsamozásra használták olaját. Az ókori görögöknél a vitézséget, bátorságot jelképezte, háborúba készülő férjük ruhájára kakukkfüvet hímeztek az asszonyok. A kakukkfű illóolaja két, gyógyászatilag fontos vegyületet - timolt* és karvakolt** - tartalmaz.
A gyógyfüvek ismerői évszázadokon át alkalmazták megfázások, köhögések, torokfájások és egyéb légúti megbetegedések kezelésére, valamint emésztés serkentésére és a bélférgek ellen. Elterjedt fertőzések elleni gyógyszer, gyakorlatilag széles körben használt antibiotikum volt. Járványok idején ezért a lehető legtöbbet fogyasztottak belőle. Testbedörzsölésre és füstölésre is használták.
Fertőtlenítő tulajdonságán kívül a kakukkfű nyálkaoldó és köptető hatását légcsőhurut esetében a mai tudomány is elismeri. Köhögési ingercsillapító és görcsoldó hatása még a szamárköhögés estében is elfogadott. Alkalmazzák még asztma, dohányosok idült hörghurutja, időskori tüdőtágulás, hörgőtágulás kezelésében is. Fertőtlenítő hatásán túl illóolaja serkenti az immunrendszer működését, hatására fokozódik a fehérvérsejtek termelődése, ezért a növény fürdő és inhalálás formájában különösen hatékony. Ma is gyakran használjuk ki gyógyhatásait, hiszen kitűnő étvágygerjesztő, görcsoldó, gyomorerősítő és köhögéscsillapító. Fürdővizekben illatos és frissítő hatású. A kakukkfű-fürdő régóta ismert terápia, amellyel a meghűlést még a kezdeti határon lehet kezelni. A köhögős, náthás időszakban, torok- és légcsőgyulladás esetén kiegészítő kezelésként is ajánlott a kakukkfű tea főzetét kortyolgatni, vagy olaját a párologtatóba cseppenteni.
A kakukkfű az egyik legerősebb gyógynövény, használata során a szakember által előírt adagok pontos betartása, a javasolt felhasználási mód betartása ajánlatos. Epilepszia és pajzsmirigyproblémák esetén lehetőség szerint ne alkalmazzuk.
Áldott állapotban lévő, illetve szoptató nők ne alkalmazzák!
Gyógyászati felhasználásuk A gyógyerejű fajokat a kicsi pirosas, halványrózsaszín, vagy majdnem fehér virágjaik alapján könnyen felismerhetjük. Gyógyászati célokra az egész növényt gyűjtik (szár, levél, virág), de a növény életképességének megtartása érdekében ügyeljünk arra, hogy a közepén szakítsuk le, így ismét oldalhajtásokat növeszt. Az első virágok megjelenésekor kell szedni a gyógynövény föld feletti részét. A gyűjtött növényt frissen vágjuk és használjuk fel. Néhol tömegesen előfordul és a természetes állomány veszélyeztetése nélkül gyűjthető illetve házi kertben is termeszthető. Házi szerként történő fogyasztása és alkalmazása biztonságos. Gyógyhatása A teája vagy tinktúrája, prosztatabetegségek, a kezdődő prosztatarák gyógyításában csodaszernek számít. Akik a prosztatájukkal betegeskednek, meggyógyulhatnak a kisvirágú füzike segítségével, gyakran még megműteni sem kell őket. Ha már sor került a műtétre, a füzike teája elmulasztja a seb égő fájdalmait, és mindazokat a panaszokat, amelyek gyakran jelentkeznek műtét után. Nem csak a férfiak gyógynövénye, gyulladáscsökkentő hatása miatt állandó hólyag- és húgyhólyaggyulladásban, hólyaggyengeségben szenvedő nők is sikerrel alkalmazhatják. Baktériumtörzsekkel szemben a legerőteljesebb gátló hatást fejti ki az erdei deréce. Egy kúra ajánlott időtartama 4 hét. A tapasztalat szerint a panaszok ezalatt jelentősen mérséklődnek, illetve megszűnnek. Szükség esetén a kúra 2-3 hét után ismételhető.
A füzikének két olyan fajtája létezik, amelyeket aligha téveszthetünk össze a többi kisvirágú fajtákkal és amelyeket nem szabad gyűjteni! Az egyik a Bolyhos füzike (Epilobium hirsotum). Virágai kb. 1,5 cm nagyságúak és bíborszínűek. Gyakran található nagy, bokorszerű telepeken, ahol másfél méterre is megnő, valamint állóvizekben és azok szélén. Szára és levelei húsosak, a levelek alul enyhén bolyhosak. A másik az Erdei füzike (Epilobium angustifolium), más néven deréce. Mészkerülő erdők tisztásain, erdőszéleken, tarvágásokon terem. A nagy, bíborvörös virágok hosszú, kúpalakú, laza fürtökben állnak az alul vöröses száron. A virágzás idején a sok erdei füzike tűzpiros foltokat képez.
Nyirkos réteken, vizek, patakok mentén termő illatos gyógynövény. Ez a mentaféle rendkívül szép, illatos és hasznos gyógynövény azoknak, akik legalább egy kis tavacskával rendelkeznek, vagy mocsári körülményeket tudnak teremteni a számára. Ez a növény 5-10 cm-es vízben érzi jól magát, de mélyebben is megél.
A vizimenta leveleiből főzött tea szélhajtó, epe- és gyomorbántalmak enyhítésére, bélféregűzőként, ill. külsőleg reumás bántalmak ellen borogatószerként használhatjuk.
5-6 csipet száraz vizimenta-levelet főzünk fel 1 liter vízben, majd napi 3-4 alkalommal egy teásbögrényit fogyasszunk belőle.
A vizimenta hatóanyagai: illóolaj, 7% cseranyag, szabadlinalool, linalilacetát, carvon, szeszkvirterpén tartalmú illóolajat.
A legújabb kutatási eredmények a vizimentát - belsőleg alkalmazva - hasznos és aktív gyógynövénynek találták a hajhagymák és a hajszálak megerősítésére. A hajhagymáknak hatékonyan javítja az anyagcsere folyamatait, több friss vérrel látja el azokat, így megerősödött hajhagymák már nem engedik elhullani a hajszálakat. A mentafélékre érzékenyek, valamint epilepsziások tartózkodjanak a gyógynövény alkalmazásától. A mentafélék bizonyos homeopátiás szerek hatását csökkentik illetve kikapcsolják. Tehát homeopátiás szert szedők mindenféleképpen konzultáljanak homeopátiás orvosukkal.
Általánosan ismert e gyógynövény:
A medvehagyma igen kedvezően hathat a gyomorra és a bélrendszerre. Ajánlható gázképződéssel és kólikával járó akut és krónikus hasmenés ellen ugyanúgy mint szorulás esetén, amit a belek görcsös összehúzódása vagy renyhesége okoz.
A medvehagyma hamar kihajthatja az emberből a bélférgeket, még az orsógilisztát is. A bélműködés javulásával megszűnnek azok a panaszok is, amelyek különösen idős embereknél valamint a mértéktelenül evőknél a belek túltelítettsége vagy lanyha működése következtében lépnek fel.
A medvehagyma fogyasztása enyhíti a gyomor okozta szív és érrendszeri zavarokat és álmatlanságot, valamint az artériák elmeszesedéséből vagy magas vérnyomásból eredő panaszoknál is előkerül a kamra mélyéről.
A medvehagyma érrendszer tisztitó jellemzői kitartó tartós használata után érvényesül. A medvehagyma-bor csodálatos orvosság lehet azon idős emberek számára, akiket mellkasi elhurutosodás következtében nehézlégzés kínoz. Idült köhögésre is jó, mert oldódik a váladék és ezzel szűnik a légszomj. Az idős korban oly gyakori tüdőkór és vízkór esetében is előszeretettel használták eledeink.
A frissen felhasznált levelek tisztítják a vesét és a húgyhólyagot, elősegítik a vizelet ürítését. Az étkezési hagymafélék, különösképpen a medvehagyma fogyasztása elősegítik a hatóanyagok, különböző ásványi anyagok, nyomelemek jobb beépülését a csontszövetekbe, ezáltal megakadályozzák a csontok leépülését, lelassítják a csontritkulás kórfolyamatát illetve képes azt regenerálni is. Ehhez azonban legalább 1 éves alkalmazás szükséges.
A medvehagyma gátolja és semlegesíti a szervezetbe jutó káros sugárzások (tv, számítógép, rádiótelefon, mikrohullám stb.) hatásait.
A zsurlók ősi növények, legtöbb fajuk kihalt. A ma élők a karbonkori őserdőt alkotó zsurlófáknak a rokonai. A népi gyógyászatban már régóta nagy becsben tartják a mezei zsurlót, elsősorban vérzéscsillapító hatása miatt, valamint a vese- és hólyag megbetegedésekre gyakorolt gyógyhatása miatt. Árokpartok gyógynövénye.
A zsurló kora tavasszal először spóratermő szárat hajt, csak később jelennek meg a zöld meddő hajtások, amelyek kicsi, szabályos fenyőfákhoz hasonlítanak. Szántóföldeken, töltéseken és árokpartokon található meg, vizes, nyirkos erdők, rétek, árokpartok virágtalan, spórás növénye. A tiszta agyagföldben termő zsurló a legnagyobb gyógyhatású, 3-16% kovasavat tartalmaz. A növény a benne lévő kovasav miatt kemény és érdes tapintású, ezért használták régen előszeretettel edények tisztítására, súrolására, aminek magyar elnevezését is köszönheti. A zsurló szerény külseje sokféle gyógyhatást takar. Kiváló gyógynövénye a vértisztító kúráknak, alkalmazható vizelethajtóként, vesemedence-gyulladás esetén, és hólyagbántalmaknál. Közismert vérzéscsillapító, a népi gyógyászatban köhögés elleni hatása miatt alkalmazták.Jó reuma és köszvény ellen is, segíti a sebgyógyulást. Gyenge, törékeny köröm és hajhullás esetében is alkalmazzák, mivel a benne lévő kovasav sok szilíciumot tartalmaz. Húgyúti fertőzéseknél hatásos gyógyír, ödémás lábaknál jó vízhajtó. Fogíny-, szájüregi- és torokgyulladásnál is hatékonyan segít. Egyes adatok szerint a szervezet ellenálló-képességét fokozó hatása van. A vesék és a húgyutak őre.
Fájdalmas hólyaghurutok, görcsölő fájdalmak ellen nagyon hatásos a leforrázott zsurló, melynek gőzével a hólyagot melegítjük.
Vesehomok, vese- és hólyagkő esetén forró ülőfürdőt kell venni, közben meleg zsurlóteát kortyolgatni. Kitűnően alkalmas mind külsőleg, mind belsőleg a húgyutak gyógyítására. Vesemedence-gyulladás és -gennyesedés esetén is csodát tesz a zsurló-ülőfürdő, mert fokozza a vesék vérellátását. Nem ritkán még a súlyos porckorong-panaszok is gyorsan rendbe jönnek a zsurlófüves ülőfürdőtől, amennyiben nem idegbecsípődés okozta. Előfordul ugyanis, hogy a fájdalmakat a hibás működésű vese nyomása okozza, ami felfelé terjed, és áttevődik a gerincoszlop felületén futó idegekre. A zsurlós ülőfürdő, azáltal, hogy hat a vesére, megszünteti ezt a felfelé tartó nyomást. Gyógyír gyulladás, izzadás és vérzés ellen.
A zsurló főzetével történő lemosás és fürdő segít a gennyes körömágygyulladás, fekélyes láb, szőrtüsző-gyulladás, viszkető bőrkiütések esetén is. A zsurló-tinktúra pedig lábizzadás ellen ajánlható: lábmosás és alapos szárazra törlés után dörzsöljük be vele a lábat. A hatást belsőleg kiegészítendő naponta reggel éhgyomorra igyunk meg egy csésze zsurlóteát. Lábizzadás ellen jól hatnak a zsurlós lábfürdők is. Fejbőr-gyulladás és korpásodás ellen zsurlófőzettel mossunk hajat. A szájüreg betegségei esetén is segítségül hívhatjuk a zsurlót. Mandulagyulladás, szájnyálkahártya-gyulladás, fogínyvérzés- és gyulladás esetén gargarizáljunk zsurlófőzettel. Tartós orrvérzés esetén borogatásként alkalmazzuk a lehűtött zsurlófőzetet. Ez a növény egyike a legjobb orvosságoknak légúti megbetegedések esetén is. Vértisztító hatása révén pedig segít megelőzni az érelmeszesedést és az emlékezőképesség gyengülését.
A fokhagyma jótékony hatásai:
Az 1840-es években a német kutatók felfedezték, hogy az áfonyaevés után kiürített vizelet baktériumölő vegyületet, hippursavat tartalmaz. 60 évvel később amerikai kutatók úgy gondolták, hogy az állandó áfonyaevéstől savas kémhatású vizelet megvéd a húgyúti fertőzésektől, amely általános, visszatérő női egészségügyi probléma.
Az asszonyok lelkesen itták az áfonyaszörpöt, ennek jótékony hatását több tanulmány is alátámasztotta. Az 1960-as évek végére ellenzői azt állították, hogy a fanyar bogyók nem teszik igazán savassá a vizeletet, s ezért a húgyúti fertőzéseket sem tudják megelőzni.
A későbbi kutatások ismét a növény gyógyhatását igazolták. A visszatérő húgyúti fertőzésben szenvedők 73 %-nál jelentős javulás állt be, miután a betegek 3 héten keresztül napi fél liter, a kereskedelemben kapható áfonyaszörpöt ittak meg. A kutatók állítják, hogy a növény hatásosságának nincs köze a vizelet savasságához. Ehelyett a szörp megakadályozza a fertőzést okozó csírák rátapadását a húgyutak belső falára, ezzel csökkentve a fertőzés valószínűségét.
Az áfonya segít a vizelet kellemetlen szagának eltüntetésében is. Egy cikk mindazoknak javasolja a szörp beiktatását az étrendjükbe, akik az akaratlan váladékcsurgás okozta kellemetlen, zavaró szagokat akarják csökkenteni.
Az egészséges felnőttek és a nem terhes, nem szoptató nők számára, akik nem szednek vese- vagy húgyuti bántalmakra gyógyszereket, e szörp bármely mennyiségben biztonságos. Semmi olyan problémáról nem tudunk, amely kapcsolatban lenne az ital fogyasztásával. Allergia vagy érzékenység néhány embernél előfordulhat.
Az orvosi tüdőfű az érdeslevelűek (Boraginaceae) családjába tartozó évelő növény, melynek gyógyászati szempontból a legértékesebb növényi része a fehér pettyekkel tarkított levele. A tüdőfű levelének a fontosságát az is alátámasztja, hogy régen a népi gyógyászatban azt vallották az emberek, hogy a tüdőbetegségeket olyan növényekkel lehet csak gyógyítani, melynek levelei valamilyen hasonlóságot mutatnak a tüdővel. Az orvosi tüdőfű nemcsak ezen a néven ismert, de egyes tájakon elterjedt elnevezéséhez tartozik még a pettyegetett tüdőfű és a dongóvirág is. Ez az értékes gyógynövényünk, melynek jelentősége az elmúlt időben jócskán visszaesett Európából származik. Innét terjedt el és hazánkban jelenleg is fellelhető árnyas erdők aljnövényeként.
A növény legfontosabb hatóanyaga, mely az egész érdeslevelűek családjára jellemzõ, az allantoin nevű vegyület. Az allantoin mellett megtalálhatóak még a növényben különböző flavonoidok (kempferol, kvercetin), kovasavszármazékok, alkaloidok és cserzőanyagok is. Az alkaloidok közül a pirrolizidin nevű alkaloid van jelen a növényben. A növény levele és virágos hajtása igen gazdag nyálkaanyagban és C-vitaminban. Fontos tulajdonsága a tüdőfűnek, hogy viszonylag sok (10-15 %) ásványi anyagot tartalmaz. A tüdőfű levelét, valamint virágos hajtását nyálkaanyag és C-vitamin tartalmának köszönhetően különböző légzőszervi megbetegedések kezelésére használhatjuk. A növényből készült teakeverék alkalmas arra, hogy az enyhe lefolyású, meghűléses eredetű légúti betegségeket enyhítse. Alkalmas a légcsőhurut és a légzőszervi panaszok kezelésére az által, hogy enyhíti a tüdő és a légcső irritációját valamint elősegíti a váladék felszakadását.
Fontos összetevője lehet köhögéscsillapító és köptető teakeverékeknek. Gyakran használják még a légúti megbetegedések mellett vérzéscsillapításra, hasmenés és aranyeres csomók kezelésére.
Jó tulajdonságaihoz tartozik a tüdőfűnek az összehúzó hatása és, hogy meggyorsítja a sejtek regeneráló képességeit. A népi gyógyászatban a bélnyálkahártya-gyulladás kezelésére is használják.
A tüdőfűnek az étkezésben is egyre nagyobb szerep jut, zsenge leveleit egyre szélesebb körben kezdik fogyasztani.
Az orvosi szakirodalom néhány esetben az ajkak és a szájüreg gyulladásairól számol be, amelyek a zsályatea használatával összefüggésben alakultak ki. A zsálya toxikus vegyületet, a thujont viszonylag nagy mennyiségben tartalmazza. Mindazonáltal a tea főzésekor e vegyület túlnyomó részben elbomlik, így a gyógynövény ajánlott mennyiségben történő használata mellett a kockázat elhanyagolható. Figyelmeztetés: A zsályaolaj toxikus tüneteket okozhat, ezért lenyelni nem szabad.
Nagy vagy széles levelű útifű ( Plantago major L.,)
Magas útifű ( Plantago altissima L.,)
Hazánkban igen gyakorta előforduló gyógynövények. Réteken, legelőkön, füves helyeken, parlagterületeken, utakon, árkokban mindenhol megtalálhatóak az évelő útifüvek. A legtöbb talajon megteremnek, nem igényesek. A népi gyógyászatban az egyik leggyakrabban alkalmazott, jól ismert gyógynövény. Gyógyászati szempontból a legértékesebb a Lándzsás útifű, de többi felsorolt fajtája is gyógyító hatású, azonban hatóanyag-tartalmuk gyengébb. Fő hatóanyaga az aukubin nevű glikozid, amely az iridoidok csoportjába tartozik (1,5-2%). Hatóanyagai lehetnek a polifenolok (fenolkarbonsavak és származékaik). Tartalmaz tovább nyálkaanyagot, C-vitamint, 4 % cserzőanyagot, citromsavat, invertáz és emulsin enzimeket.
Az útifüvek levelének présnedve vagy hideg vízzel készült kivonata egyes kórokozó baktériumok fejlődését gátolja. Csökkenti a gyulladást, antibiotikus hatású. Sebgyógyító, vérzéscsillapító hatása már a népgyógyászati tapasztalatokból is ismert, ezt tudományos kutatások eredményei igazolták vissza. Nyákoldó hatású, ezért a felső légutak gyulladásos folyamatainak gyógyításában, valamint bronchitis, makacs köhögés, hurutoldás esetében is bevált szer. Javítja az étvágytalanságot. A gyomor-, valamint a bélrendszerben előforduló nyálkahártya-gyulladásoknál is segít. A szervezet regenerációs folyamatait támogatja, ezzel az immunrendszert erősíti. Belső vérzések esetén is javasolt a használata. Magjának főzete gyermekek enyhe, hatásos hashajtó szere.
Gyulladáscsökkentő tulajdonságánál fogva zúzódások, felületi horzsolások, véraláfutások, rándulások, ficamok, sportsérülések kezelésére használják. Borogatásként a nyers, letisztított levet (annak nedvét) vagy kivonatait krémekbe keverve alkalmazzák.
Nehezen gyógyuló sebek esetén is segít, hatásosan megszünteti a gyulladást, egyben fertőtlenít. Szájüregi fertőzés és gyulladás, rekedtség esetén a belőle készített tea és szirup nyugtató hatásúak, csökkentik a fájdalmat, valamint a gyulladást.
Aranyeres panaszok esetén ülőfürdőként erős főzetét felhasználhatjuk, csökkenti a fájdalmat, a gyulladást, és megállítja az esetleges vérzést. Hatóanyagai miatt aranyér elleni kúpok nélkülözhetetlen alapanyaga.
Alkoholos kivonatát eredményesen használhatjuk szúnyogcsípés ellen, valamint a csípés felületét bedörzsölve csillapítóként.
Ismert és világszerte keresett cikk az útifűből készült köhögés elleni gyógycukorka!
A XVII. sz. óta az izlandi zuzmó a népi gyógyászat egyik legkedveltebb orvossága tüdő- és torokpanaszok esetén. A népies "köhögés elleni", "láz elleni moszat" elnevezés is innen ered. Századunkban teljesen feledésbe merült. Csak a zselésített ún. "Isla-Moos" pasztillák, mint köhögés, torokfájás elleni szerek maradtak egyes országokban forgalomban. Az izlandi zuzmó hegyoldalak humuszos és homokos talaján, cserjeszerűen nő. 4-12 cm magas. A zuzmó lemezes-bokros talajlakó, villásan vagy agancsszerűen szétágazó. Az egyes hajtások 5-20 mm szélesek, levélszerűek, de többnyire görbék vagy barázdáltan elhajlók. A fény felőli oldaluk olíva- vagy barnászöld, az alsó oldaluk fehéreszöld vagy világosbarna, fehérfoltos. A zuzmó szinte szagtalan főzete kocsonyás és keserű, gyengén összehúzó ízű, üdítően erősítő, tápláló, a légzőszervek kiválasztását ingerlő hatású. Súlyos betegségek után erősítő és jó hatással van hasmenésnél. Keserű anyaga bélmozgást idéz elő, szaporítja a vörös vértestecskéket. Lábadozó betegeknél és cukorbetegeknél elért hatását magas keményítő tartalma magyarázza. Ma az izlandi zuzmó, mint teák alapanyaga is igen keresett. Különösen a száraz köhögés és a kezdődő influenzás fertőzés gyógyítására alkalmas, de gyomorrontás, étvágytalanság vagy betegség utáni gyenge állapot esetén is bevált szer.
Hatóanyaga a sok növényi nyálka miatt a keserű zuzmósav, amelynek antibiotikus hatást is tulajdonítanak. A hivatalos gyógyászat a felső légúti megbetegedéseknél a köhögési inger csillapítására ajánlja, de ettől függetlenül bármilyen megfázásos, fertőzéses betegségek esetén is javallott fertőtlenítő hatása miatt.
Az orvosi ziliz, másnéven fehér mályva hazánkban honos, folyóvizek árterében, hordalékos területein, nedves, mocsaras árokpartokon, illetve szikeseken is megtalálható évelő növény. Fő hatásait a gyökerében és értékes leveleiben találhatjuk, melyben nyálka, keményítő, glükóz, pektin, flavonoidok és ásványi anyagok, de cserzőanyagok, szerves savak is (elsősorban a levelekben) gyógyhatással bírnak. Sokoldalú a felhasználása.
Herbalisták, népi gyógymódok követői a következő esetekben ismerik alkalmazását. Belsőleg: Száraz köhögés elleni teakeverékek alapanyaga. Nyálkaanyaga bevonóként a felső légúti gyulladást gyógyítja, tüneteit enyhíti. Légcsőhurut, rekedtség ellen is hatásos. Bélhurut, gyomorhurut, gyomor- és nyombélfekély esetén a gyulladásban lévő nyálkahártya bevonó szereként megnyugtatja a fekélyes területet, ezzel segítve a hegesedés folyamatát. Vesegyulladásnál is védőréteget képez, ilyen módon lehet segítségünkre. A vastagbélben megduzzadva hashajtóként fejti ki hatását. Immunrendszert erősítő teakeverékek alkotórészeiként is megtalálhatjuk. Erősítheti a gyenge tüdőt.
Külsőleg: A szájüregben lévő gyulladások, íny-, torokgyulladás (garatmandulák), hangszálak, nyelv gyulladásának öblögetőszere. A népgyógyászatban borogatószerként használták kelések, lábszárfekély, illetve szemgyulladás esetén. Égési sebeknél is segít.
Régebben a vízzel áztatott zilizleveleket lágyító hatású meleg borogatásként nehezen érő kelésekre tették. A szájüreg nyálkahártyájának gyulladásában (stomatitis), aphták képződésekor rövid időközökben ismételve zilizteát használnak öblögetőszerként, ilyenkor nem adnak hozzá cukrot. 4-5 öblögetés után a szájat cickafarkkóró (Achillea millefolium) virágzataiból vagy orvosi zsálya (Salvia officinalis) leveleiből készített főzettel öblítjük, majd a kezelést ismét zilizzel folytatjuk. Figyelmeztetés: Az orvosi ziliz gyökeréből csak (6-8 órás) áztatással készíthetünk gyógyteát. Leveléből forrázással készül a gyógytea.
Boldogasszony palástja vagy tenyere néven ismert növény erdőszéleken, utak mentén, domboldalakon, magasabban fekvő nedves réteken és hegyvidéken nő. Hét-kilenc karéjú, félkör alakú levele van, szívós, nem túl magas száron, ernyőcskében csoportosulva. Apró, zöldessárga virága áprilistól- júniusig, néha még tovább is viríthat. Ezer méter fölötti magasságokban találjuk az ezüstös palástfüvet, amely mészkő- és őskőzettalajon egyaránt megterem.
Általánosan javallt:
Lényege és jelképszerű feladata a védelem a beburkolás. A finom virágot úgy fogják körül a levelek, mint egy kabát. Nem csoda, hogy a palástfű a rejtett női ivarszerveket is jelképezi. A palástfű segít menstruációs zavarok, fehérfolyás, alhasi panaszok és a klimaxos rosszullétek esetén. A kezdődő pubertás időszakában cickafarkkal együtt kedvezően hat a női szervezetre. Hogyha fiatal lányoknál a menstruáció orvosi gyógyszerelésre sem áll be a havi rendszerességre, cickafarkkal keverve a palástfű (egyforma mennyiséget véve mindkettőből) egyenesbe hozza a dolgot. A palástfűnek összehúzó hatása van, igen gyorsan gyógyít, ugyanakkor használják vízhajtóként és szíverősítő szerként is, sebláz, gennyező sebek és elhanyagolt fekélyek esetén is. Szülés utáni sérülések, nehezen szülő nőknél alhasi petyhüdtség esetén, koraszülésre hajlamos nőknél terhesség megtartásában, a méh szalagok megerősítésében igen sokat segít. A harmadik hónaptól palástfűteát kellene fogyasztania minden olyan nőnek, akiknek ilyesfajta problémái vannak. Egyetemes gyógyír az összes női bajokra, betegségekre, pásztortáskával együtt. Elődeink e növényt sebgyógyításra használták, külsőleg és belsőleg, valamint törések és epilepszia ellen. A mai népi orvoslásban ismét a megérdemelt helyet foglalja el. Különösen a svájci Künzle tisztelendő hangsúlyozza: "A nőgyógyászati műtétek kétharmada teljesen feleslegessé válna, ha idejében vagy hosszabban alkalmaznák ezt a gyógyfüvet, ugyanis gyógyít minden altesti gyulladást, lázat, égés gennyedést, fekélyt és törést." Külsőleg, összezúzva és borogatásként a palástfű gyógyít sebeket, szúrást, vágást. Ennek a teának a folyamatos fogyasztásától azok a gyerekek is megerősödnek, akiknek a jó táplálkozás ellenére fejletlenek az izmaik. Az ezüstös palástfű különösen elhízás ellen jó. Naponta két-három csészével elég meginni, hogy kedvező hatását kifejtse.
A pásztorokat mindig lenézték. Az ókor óta csak alázatos szókkal közelíthettek a városiakhoz, akárcsak a vadnyugaton, ahol még a marhákkal foglalkozó cowboyok is többre tartották magukat a birkaterelőknél."
Több mint 300 évvel ezelőtt Nicholas Culpeper így írt: Kevés növény tudhat jobb tulajdonságokat a magáénak, mint éppen ez, mégis fájó szívvel el kell vetnem."
És még a közelmúltban is, az 1988-as angol tudományos gyógynövény ismertető, is legfeljebb fájlalhatta, mennyire kevés vizsgálat irányult a növény gyógyhatásainak felkutatására.
Az ókori görög és római orvosok a pásztortáskát hashajtóként javallották. Később pedig a vizeletben megjelenő vér elállítására kezdték alkalmazni. A növényt más orvosok is átvették, de a többség továbbra is mint haszontalant, elutasította. A növény újbóli használata nem kelt szenzációt a növényi gyógyászat berkein belül, de az emésztési rendellenességektől szenvedőknek, illetve a túl erős menstruációs vérzéstől szenvedő, valamint a vajúdás előtt álló nőknek segítségére lehet.
Egy közlemény szerint a pásztortáska olyan anyagokat tartalmaz, amelyek meggyorsítják a vér alvadását. A német orvos-herbalista, dr. Rudolph Fritz Weiss így ír: egyértelműen hemostatikus (vérzésgátló) tulajdonságú ... de nem különösebben effektív".
Elsősegélyként a sebre téve és erőteljes nyomással rajta tartva elállítja a vérzést. A pásztortáska nem helyettesítheti a hagyományos vérzéselállító módszereket. De fekélyektől, vastagbélgyulladásban, Crohn-kórban vagy vérzési panaszoktól, illetve túlságosan erős menstruációs vérzéstől szenvedők - orvosukkal való egyeztetés mellett - kipróbálhatják a pásztortáskát.
A pásztortáska olyan vegyületeket is tartalmaz, amelyek a szülés megindítására gyakran alkalmazott oxitocinhoz hasonlóan segíthetik a méhösszehúzódások megindulását. Állapotos nők ne éljenek a pásztortáskával, hacsak nem a szülés megindítása céljából - és akkor is csak orvosi ellenőrzés mellett.
A pásztortáska valóban el is állítja a vérzéseket, senki sem tudja pontosan, hogyan. Meglehet, erősíti a véredények falait. Vagy gyorsítja a véralvadást. A belső véralvadás azonban szívrohamhoz infarktushoz, vagy embóliához vezethet. Ezért ilyen betegségekben szenvedők vagy azokon átesettek a pásztortáskát ne alkalmazzák!
A pásztortáska sebeken vagy aranyéren történő külső alkalmazásakor itassunk át egy tiszta kendőt a forrázattal vagy a tinktúrával. Az orvosi szakirodalom sehol sem utal a növény káros mellékhatásaira.
A pásztortáska az általában ajánlott dózisokban - az állapotos, illetve a szoptató nők kivételével - valamennyi, egyébként egészséges felnőtt számára, akiknél szívinfarktus, szívroham korábban nem lépett fel, viszonylag biztonságosnak tekinthető.
A Spirulina platensis és a Chlorella vulgaris mikroalgák, a Lithotamnium calcareum pedig egy kalciumot tartalmazó makroalga. Milyen pozitív hatásai vannak a mikroalgáknak? A mikroalgák, ahogyan a nevük is mutatja, az algákhoz tartoznak és a tengeri algákkal ellentétben az édesvizekben nőnek. Legtöbbször 1 milliméternél is kisebbek, a szabad vízben mozognak, lebegnek. A mikroalgák a legősibb fotoszintetizáló organizmusok közé tartoznak. A Spirulina platensis, a Chlorella vulgaris és a Lithothamnium calcareum a legtáplálóbb és a legegészségesebb algák. Hihetetlen méregtelenítő képessége tette ismertté ezt a parányi, de igen jelentős algát. Összegyűjti és kivezeti a nehézfémeket és méreganyagokat a szervezetből, amelyek nap mint nap bekerülnek szervezetünkbe a levegővel, vízzel és különféle élelmiszerekkel. Ezt nemcsak a bélrendszerben, hanem a vérkeringésben, sőt a szervezet zsírszöveteiben is véghezviszi. Ezen tulajdonságát rendkívül koncentrált klorofill- és pigment-tartalmának köszönheti. Ezen felül rendelkezik az egyedülálló CGF faktorral is. Ez egy olyan anyag, amely laboratóriumi körülmények között már bizonyítottan vissza tudta szorítani a tumorok fejlődését. Erősíti az immunrendszert, fokozza a sebgyógyulást, szabályozza a bélműködést, gondoskodik a bélflóra egyensúlyáról és segíti a máj működését. A 4%-os klorofill-tartalmával az eddig ismert legmagasabb klorofill-koncentrációt tartalmazó növény. (A klorofillok az egyik legjobb zsírégető anyagok). A chlorella tartalmaz:
Spirulina Platensis
Az egyik legalapvetőbb és legvitamindúsabb élelmiszer a tudomány mai állása szerint. Spirál formájú, kékeszöld algafajta. Fejlettségi szintjét tekintve közelebb áll a baktériumokhoz, mint a többi algához. Sokak csak parányi zöld erőműként emlegetik. Tápanyagsűrűségét egyetlen más emberi fogyasztásra alkalmas élelmiszer sem múlja felül. Egészségünk számára szükséges anyagok sokaságát tartalmazza és mindezt az emberi szervezet számára hihetetlenül kiegyensúlyozott arányban. A Spirulina támogatja az anyagcserét, aktiválja a szervezet védekező erejét. A Spirulina hatását egyszerű módon is leírhatjuk, a test túlsavasodása ellen dolgozik. Kimagasló tulajdonsága phycocyanin tartalma, annak is a biológiailag magas hasznosulása. Ennek, az egészségre oly támogató összetevőjének köszönhető, hogy nagyszerű hatása van fertőzések, gyulladások esetén, sőt a rák kialakulásával kapcsolatban is. Kimagasló az ellenálló- és az alkalmazkodó-képessége is. Napfényre és 15-20%-os sótartalmú vízre van szüksége, ami egy igen savas (PH 8-11) környezet, mégis életben marad, sőt ezen környezetben osztódással szaporodik. Megfelelő körülmények között már akár 3 nap alatt is képes megduplázni biomasszáját, ennek köszönhetően igen jól termeszthető. A Spirulina tartalmaz:
Tartalmaz továbbá egy sor, a szervezet számára nélkülözhetetlen makro-, illetve nyomelemet, többek között kalciumot, nátriumot, rezet, mangánt, magnéziumot, cinket, foszfort, szelént. Különösen jó jód- és káliumforrás. (Pajzsmirigyzavarban szenvedők, jód tartalma miatt, beállított gyógyszerszedés vagy orvosi felügyelet mellett szedhetik.)
A Spirulina összetevői:
Több 100 pótolhatatlan biológiailag aktív anyagot tartalmaz.
1. Proteinek - fehérjék, részarányuk eléri a 60-70%-ot. Könnyen beépülnek (65-80%), a sejtek fő építőanyaga. A fehérjehiány fáradtságot, étvágytalanságot, növéskéslekedést és a vízegyensúly felborulását okozza.
2. 18 aminosav, köztük 8 pótolhatatlan.
3. Vitaminok: B1-, B2-, B5-, B6-, B9-, B12-, A-, E-, C-, P és mások.
4. Mikroelemek: vas, jód, kalcium, nátrium, kálium, réz, magnézium, mangán, cink, foszfor, szelén, króm, vanádium. A króm a perifériás idegrendszer számára nagyon hasznos. A vanádium részt vesz a zsír- és szénhidrát-anyagcserében, a krómmal együtt javítja az inzulin-anyagcserét, serkenti az inzulin termelését. A szelén sorvasztja a ráksejteket, lassítja az öregedést.
5. Nukleinsavak (DNS és RNS), amelyek a legfontosabb funkciókat töltik be a genetikai információ tárolásában és átadásában.
6. Klorofill - a szerves vas forrása. Zöld vérnek is nevezik. Méregtelenítő hatással rendelkezik, megtisztítja a vért az ártalmas anyagoktól és a salakoktól.
7. Enzimek - serkentik a bőr anyagcseréjét és a sebek gyógyulását, feltétlenül szükségesek az emésztéshez, az agy működéséhez, a szervek és a szövetek regenerációjához. Minden szerv és szövet rendelkezik saját enzimkombinációval, mert minden egyes enzim csak egy biokémiai folyamatot aktivál. Az enzimek nagyon hőérzékenyek és magas hőmérsékleten bomlásnak indulnak. Emiatt ahhoz, hogy a szervezet elegendő enzimmennyiséghez jusson, nyers élelmiszereket kell fogyasztani.
8. Többszörösen telítetlen zsírsavak - köztük a gammalinolénsav, amelyet az Omega-6 típusú savakhoz sorolnak. Csökkenti a magas vérnyomást, részt vesz a zsír anyagcseréjében, serkenti a sejtek szaporodását, erősíti az immunrendszert, megelőzi a gyulladásos folyamatokat és a szív- és érbetegségeket.
A Spirulina rendkívül széles hatásterülettel rendelkezik:
1. Normalizálja a bélflórát; antibakteriális hatással bír.
2. Csökkenti a magas vérnyomást.
3. Megelőzi a szabad gyökök megjelenését.
4. Csökkenti a lipid- és koleszterinszintet, helyrehozza a kolineszteráz aktivitását.
5. Erősíti az immunrendszer működését, különösen a makrofágok stimulálása révén, amelyek segítik a hulladékok eltávolítását a szervezetből; antigéneket tartalmaz, amelyek az AIDS ellen küzdenek.
6. Ellenáll a rosszindulatú képződményeknek.
7. Elősegíti a terhesség bekövetkeztét és normális lefolyását./meddőség/
8. Normalizálja az anyagcserét, többek között a fehérjéét.
9. Segít a szervezet pH-ját lúgossá tenni.
10. Könnyen emészthető vas forrása.
A Spirulina sok értékes tápanyag természetes forrása és ezáltal megmutatkozik nagy vitális anyag tartalma is. A Spirulina tartalmazza az összes esszenciális aminosavat, esszenciális zsírsavat, 50-60%-os kiváló minőségű növényi fehérjét, Béta-karotint, számos vitamint, különösen B12-t, ásványi anyagokat, nyomelemeket és enzimeket. A Spirulinában kétszer annyi növényi olaj van, mint a szójababban és 14-szer annyi Béta-karotin, mint a sárgarépában. A Spirulina támogatja az anyagcserét, aktiválja a szervezet védekező erejét, de hatását egyszerű módon is leírhatjuk, a test túlsavasodása ellen dolgozik.
Lithotamnium calcareum - az építőmester
Nyugat-Európa magas ásványtartalmú, kristálytiszta vizeiben honos. Összetételének 34 %-át tiszta, természetes, szerves kalcium képzi, mely testünk számára a legfontosabb ásvány. A kalcium nélkülözhetetlen csontjaink, fogaink, körmeink és hajunk újraképződéséhez. Tudományos kutatások igazolják, hogy a Lithotamnium természetes kalciuma - a vegyileg előállítottal szemben- magas arányban képes beépülni, sőt ennek hatékonysága bizonyos százalék Spirulina hozzáadásával még tovább fokozódik. Így válik a Lithotamnium csontjaink és fogaink leghatékonyabb kalciumforrásává. A Spirulina, Chlorella és a Lithotamnium végtelenül fontos az egészséges, teljes értékű táplálkozáshoz. Szépségünk, vitalitásunk és életkedvünk fenntartásához való hozzájárulásuk nem varázslat, hanem komplex összetételükön alapszik. Folyamatos fogyasztásukkal elkerüljük és megelőzzük a hiányállapotokat és az ezekből eredő megbetegedéseket. A mindennapi életben, a munkában, de főként a szervezetünket érő terhelő környezeti hatásokkal szemben segítenek számunkra a mikro-algákban fellelhető létfontosságú anyagok, hogy egészségünket és vitalitásunkat megtarthassuk egészen idős korunkig.
A fehérmályva, más néven orvosi ziliz hazánkban honos, folyóvizek árterében, hordalékos területein, nedves, mocsaras árokpartokon, illetve szikeseken is megtalálható évelő növény. Fő hatásait a gyökerében és értékes leveleiben találhatjuk, melyben nyálka, keményítő, glükóz, pektin, flavonoidok és ásványi anyagok, de cserzőanyagok, szerves savak is (elsősorban a levelekben) gyógyhatással bírnak. Sokoldalú a felhasználása.
Belsőleg: Száraz köhögés elleni teakeverékek alapanyaga. Nyálkaanyaga bevonóként a felső légúti gyulladást gyógyítja, tüneteit enyhíti. Légcsőhurut, rekedtség ellen is hatásos. Bélhurut, gyomorhurut, gyomor- és nyombélfekély esetén a gyulladásban lévő nyálkahártya bevonó szereként megnyugtatja a fekélyes területet, ezzel segítve a hegesedés folyamatát. Vesegyulladásnál védőréteget képez a vesében (kollodium), ilyen módon lehet segítségünkre. A vastagbélben megduzzadva hashajtóként fejti ki hatását. Ezen tulajdonságát a fogyókúrázók is hasznosíthatják a teltségérzet kialakítására. Immunrendszert erősítő teakeverékek alkotórészre. Erősíti a gyenge tüdőt.